PIP a żądanie ustalenia treści stosunku pracy przez sąd

Karolina Kołakowska
adwokat w Kancelarii Brzezińska Narolski Adwokaci (http://bnadwokaci.pl/), ekspert z zakresu indywidualnego i zbiorowego prawa pracy oraz ochrony danych osobowych, trener i szkoleniowiec
rozwiń więcej
Kancelaria Brzezińska Narolski Adwokaci sp.p
Kancelaria prawna
rozwiń więcej
PIP - żądanie ustalenia treści stosunku pracy przez sąd / Fotolia
Ustalenie treści stosunku pracy przez sąd nie może być przedmiotem żądania PIP. Dotyczy to sytuacji żądania ustalenia konkretnych warunków zatrudnienia, jak stawki wynagrodzenia czy sposobu rozwiązania umowy.

PIP nie może żądać ustalenia treści stosunku pracy przez sąd

Państwowa Inspekcja Pracy może wytaczać na rzecz obywateli sprawy o ustalenie istnienia stosunku pracy. Może też, za zgodą powoda, wstępować do już toczących się spraw. Przepisy nie dają jednak PIP prawa do żądania ustalenia treści stosunku pracy (np. stawki wynagrodzenia czy sposobu zakończenia stosunku pracy).

Autopromocja

Polecamy: Kodeks pracy 2021. Praktyczny komentarz z przykładami

Zlecenie zamiast umowy o pracę

Jeśli inspektor w toku kontroli stwierdzi, że zleceniobiorca zatrudniony jest w warunkach, w jakich powinna być zawarta umowa o pracę (przykładowo: wykonuje pracę pod kierownictwem przełożonego, w miejscu i czasie przez niego wyznaczonym), może, nawet bez zgody samego zainteresowanego, wnieść sprawę do sądu i żądać potwierdzenia przez sąd, że między stronami istnieje stosunek pracy.

Ustalenie warunków zatrudnienia

Powstała jednak wątpliwość, czy przepisy dają inspektorowi prawo do żądania ustalenia przez sąd konkretnych warunków zatrudnienia (treści stosunku pracy), na przykład – stawki wynagrodzenia albo sposobu zakończenia stosunku pracy (przykładowo, że umowa wygasła z upływem okresu, na jaki została zawarta). Na te pytanie odpowiedzi udzielił Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 24 września 2020 r. w sprawie III PZP 1/20. Stwierdził, że inspektorowi pracy na podstawie art. 63(1) k.p.c. nie przysługuje uprawnienie do wytoczenia na rzecz obywatela powództwa obejmującego żądanie ustalenia treści stosunku pracy lub sposobu ustania stosunku pracy.

W tej sprawie inspektor pracy wytoczył na rzecz dwóch osób powództwo, w którym domagał się nie tylko ustalenia, że osoby te pozostawały w stosunku pracy z pracodawcą, ale także, że zatrudnione były w pełnym wymiarze czasu pracy, na stanowisku pracownika budowlanego wykańczania wnętrz, za wynagrodzeniem określonym stawką godzinową 15 zł netto. Ponadto, oczekiwał ustalenia, że stosunek pracy ustał w trybie art. 30 § 1 pkt 4 k.p. (z upływem czasu, na który była zawarta umowa o pracę). Przy tak skonstruowanym żądaniu sąd okręgowy, do którego trafiła sprawa, nabrał wątpliwości, czy inspektor może żądać ustalenia czegoś ponad ustalenie istnienia stosunku pracy?

Żądania PIP dotyczą zagadnienia "istnienia" stosunku pracy

Sąd Najwyższy stwierdził, że przepis art. 63 (1) k.p.c. jest w tym względzie jasny – nie daje PIP prawa do żądania ustalenia treści stosunku pracy, ponieważ ogranicza możliwość wytoczenia powództwa jedynie do zagadnienia „istnienia” stosunku pracy. Ponadto, w postępowaniu cywilnym ustalane są relacje pomiędzy prywatnymi podmiotami i czynnik władzy publicznej musi być ograniczony. W przypadku ustalenia charakteru zatrudnienia, udział PIP jest uzasadniony, ponieważ wspiera politykę zatrudnienia państwa i przeciwdziała praktykom odchodzenia od zatrudnienia pracowniczego na rzecz tańszych form cywilnoprawnych. Jeśli jednak chodzi o konkretne warunki zatrudnienia, to jest to sprawa między zatrudniającym i zatrudnionym, „a rolą inspektora pracy nie jest wpływanie na kształt zindywidualizowanych postanowień umownych”.

Rolą inspektora pracy nie jest wpływanie na kształt zindywidualizowanych postanowień umownych.

Zapisz się na bezpłatne webinarium "Kontrole PIP w czasie PANDEMII: przygotowanie, przebieg, wyniki"

Kadry
Dobre samopoczucie w miejscu pracy, to kluczowe oczekiwanie najmłodszych pracowników czyli Zetek
19 maja 2025

Dla Zetek pracowników w pracy ważna jest równowaga między życiem zawodowym i prywatnym. Otwarta komunikacja z przełożonym, równowaga między życiem zawodowym i prywatnym oraz stabilność zawodowa - to wartości, którymi najczęściej kierują się przedstawiciele pokolenia Z przy wyborze pracodawcy.

Samotni wśród ludzi
16 maja 2025

Rozmowa z dr Sylwią Hałas-Dej, dziekanem Kozminski Executive Business School w Akademii Leona Koźmińskiego, o tym, jak radzić sobie z izolacją na wysokim stanowisku.

Praca zdalna, zadaniowy czas pracy. Nie, teraz zupełnie inna forma zatrudnienia jest na absolutnym topie rynku pracy, jaka
16 maja 2025

80 proc. pracowników tymczasowych i kontraktorów odczuwa satysfakcję z pracy projektowej. Wielu specjalistów, kiedy pozna zalety takich form współpracy z firmami, to nie chce już wracać na etat. Dlatego praca projektowa szybko zyskuje zwolenników.

Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?
14 maja 2025

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami
14 maja 2025

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce
14 maja 2025

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania z PFRON? [KWOTY 2025]
14 maja 2025

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!
14 maja 2025

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata
13 maja 2025

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi
13 maja 2025

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

pokaż więcej
Proszę czekać...
OSZAR »