Umowa zlecenie - wzór z omówieniem

Marta Borysiuk
rozwiń więcej
Umowa zlecenie - wzór z omówieniem/Fot. Fotolia / Fotolia
Umowa zlecenie jest umową cywilnoprawną i nie może mieć cech umowy o pracę. Do umów zlecenia nie stosuje się przepisów Kodeksu pracy, co oznacza że zleceniobiorca nie podlega ochronie tak jak pracownik oraz ma mniej przywilejów. Przedstawiamy przykładowy wzór umowy zlecenie.

Zgodnie z art. 734 Kodeksu cywilnego stronami umowy zlecenia jest zleceniodawca i zleceniobiorca. Na mocy umowy zlecenia przyjmujący zlecenie (zleceniobiorca) zobowiązuje się do dokonać określoną czynność prawną dla dającego zlecenie (zleceniodawcy).

Umowę zlecenia określa się jako umowę starannego działania. Oznacza to, że ważne jest wykonywanie czynności na rzecz zleceniodawcy (natomiast umowa o dzieło prowadzi do jakiegoś rezultatu).

Elementy umowy zlecenia

Umowa zlecenia powinna być zawarta w formie pisemnej.

W umowie zlecenia powinno się znaleźć:

  • oznaczenie stron umowy, tj. dane zleceniodawcy i zleceniobiorcy
  • data rozpoczęcia i zakończenia umowy,
  • dokładne określenie przedmiotu zlecenia,
  • wynagrodzenie,
  • inne, dowolne ustalenia, np. forma zapłaty wynagrodzenia,
  • własnoręczne podpisy obu stron umowy.

Polecamy produkt: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Stronami umowy zlecenia mogą być dowolne osoby fizyczne lub osoby prawne (pod warunkiem posiadania zdolności do czynności prawnych).

Zasadą jest, że zlecenie powinno być wykonane osobiście przez zleceniobiorcę. Możliwe jest jednak powierzenie wykonania zlecenia osobie trzeciej w sytuacji gdy: wynika to z umowy (strony zamieściły stosowny zapis), ze zwyczaju albo gdy przyjmujący zlecenie jest zmuszony przez okoliczności (np. klęska żywiołowa, ciężka choroba).

W sytuacji, gdy zleceniobiorca powierzy wykonanie zlecenia osobie trzeciej powinien zawiadomić niezwłocznie zleceniodawcę o osobie swojego zastępcy (dane osoby, miejsce zamieszkania).

Zlecenie jest umową, która może być wykonywana odpłatnie lub nieodpłatnie. Jeżeli zlecenie jest nieodpłatne, powinno to być wyraźnie zapisane w umowie.

Podkreślić należy, że umowa zlecenia nie jest umową o pracę. Zleceniobiorca nie jest pracownikiem i nie ma prawa np. do urlopu wypoczynkowego.

Od 2017 r. będzie obowiązywała minimalna stawka godzinowa dla zleceniobiorców.

Pisaliśmy o tym -> Minimalna stawka godzinowa od 1 stycznia 2017 r.

Wypowiedzenie umowy zlecenia

Umowa zlecenie może zostać wypowiedziana w każdym momencie jej trwania przez każdą ze stron. Jeżeli jednak strony określiły w umowie termin jej wypowiedzenia, wówczas są zobligowane do przestrzegania okresu wypowiedzenia.

Więcej na ten temat przeczytasz -> Wypowiedzenie umowy zlecenia - wzór

Wzór umowy zlecenia

                                                                                  UMOWA ZLECENIE

zawarta w dniu .................... pomiędzy ...................., z siedzibą w .................... przy ul. .................... zarejestrowaną w .................... pod nr KRS ...................., reprezentowanym przez ...................., zwaną dalej Zleceniodawcą,

a

Panem/Panią ...................., zamieszkałym/zamieszkałą w .................... przy ul. .................... zwaną dalej Zleceniobiorcą.

§ 1

1.  Zleceniodawca zleca, a Zleceniobiorca zobowiązuje się wykonać na jego rzecz następujące czynności:

……..………………………………………………………………………………............................................ w terminie do dnia ....................

2.  Zleceniobiorca zobowiązuje się do wykonywania czynności objętych przedmiotem niniejszej umowy terminowo i przy dołożeniu należytej staranności.

§ 2

1. Za wykonanie czynności określonych w § 1 niniejszej umowy Zleceniobiorca otrzyma wynagrodzenie w wysokości .................... (słownie ....................) zł brutto.

2. Wynagrodzenie, o którym mowa w pkt 1 będzie płatne przelewem w terminie ……… dni od daty złożenia przez Zleceniobiorcę rachunku.

§ 3

Zleceniobiorca nie może powierzyć wykonania umowy innej osobie bez zgody Zleceniodawcy.

§ 4

W razie niewykonania umowy w terminie określonym w § 1 Zleceniodawca może odstąpić od umowy bez wyznaczania dodatkowego terminu.

§ 5

1. Wypowiedzenie umowy dla swej skuteczności wymaga formy pisemnej.

2. Zmiany niniejszej umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.

§ 6

W zakresie nieuregulowanym postanowieniami niniejszej umowy mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

§ 7

Wszelkie spory będą rozstrzygane przez sąd właściwy dla siedziby Zleceniodawcy.

§ 8

Umowę sporządzono w 2 jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.

...............................                      ................................

Zleceniodawca                                        Zleceniobiorca

Podstawa prawna:

Ustawa z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dziennik Ustaw rok 2016 poz. 380) .

Dołącz do nas na Facebooku!

Kadry
Pilotaż 4-dniowego tygodnia pracy: wyjaśnienia, konsultacje, wyniki analiz, przedstawiciel MŚP w zespole
28 maja 2025

Rusza pilotaż 4-dniowego tygodnia pracy. Rzecznik MŚP prosi o wyjaśnienia w tej sprawie. Apeluje również o gruntowne konsultacje i wyniki analiz dotyczące skróconego tygodnia pracy. Postuluje o włączenie przedstawiciela Rzecznika MŚP do zespołu ds. skróconego czasu pracy.

Zmiany w zawodzie psychologa 2025: jest projekt ustawy
27 maja 2025

Będą duże zmiany w zawodzie psychologa. Jest projekt ustawy o zawodzie psychologa oraz samorządzie psychologów. Aktualne przepisy są niezgodne z prawem. Co się zmieni?

ZUS: renta wdowia 2025. Komu się należy i jaka jest wysokość świadczenia? [WNIOSEK]
27 maja 2025

Seniorzy wciąż pytają komu w 2025 r. należy się renta wdowia. ZUS tłumaczy, ile wynosi świadczenie, jakie są warunki i jak złożyć wniosek. Czy można dorabiać do renty wdowiej?

Do 31 maja 2025 r. odpis na ZFŚS. Ile wynosi?
27 maja 2025

Pierwszą ratę odpisu na ZFŚS należy przekazać do końca maja 2025 roku (31 maja – sobota). Ile wynosi odpis na ZFŚS w 2025 roku? Kiedy trzeba wpłacić drugą ratę?

Pracujący, bezrobotni i bierni zawodowo. GUS opublikował wyniki wstępne BAEL w I kwartale 2025 r.
26 maja 2025

Główny Urząd Statystyczny opublikował wyniki wstępne Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w I kwartale 2025 r. Wyniki te odnoszą się do ludności przebywającej lub zamierzającej przebywać na terenie kraju przez co najmniej 12 miesięcy, zamieszkałej w gospodarstwach domowych.

Work-life balance wciąż wyzwaniem polskich mam
25 maja 2025

Im starsze dziecko, tym większe zaangażowanie kobiet w nieodpłatną pracę opiekuńczą. Chociaż rośnie udział ojców, to nadal jest on niewielki, zwłaszcza w opiece nad starszymi dziećmi. Takie wnioski płyną z raportu przygotowanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Fundację Share the Care.

Czerwiec 2025: kalendarz do druku [PDF]
23 maja 2025

Pobierz kalendarz czerwca 2025 do druku z miejscem na notatki. Czerwiec 2025 roku zawiera dwa święta ustawowo wolne od pracy. W tym miesiącu jest również Dzień Dziecka i Dzień Ojca. Najważniejsze daty już są zaznaczone. Wydrukuj i dopisz ważne notatki.

PPK: 10 dni i 3 miesiące to ważne terminy przy zawieraniu umowy o zarządzanie i prowadzenie PPK
22 maja 2025

Wdrożenie PPK to przede wszystkim wybór instytucji finansowej i zawarcie umowy o zarządzanie oraz umowy o prowadzenie PPK. Podmiot zatrudniający musi pamiętać o ważnych terminach: 10 dni i 3 miesiące. Jakie obowiązki ma pracodawca? Co z mikroprzedsiębiorcą?

O 339,50 zł więcej dorobi emeryt i rencista od czerwca 2025 roku
21 maja 2025

Rosną limity dorabiania dla rencistów i wcześniejszych emerytów. Chodzi o kwoty, po przekroczeniu których ZUS obniża lub zawiesza pobierane świadczenie emerytalne lub rentowe. To dobra wiadomość.

Zautomatyzuj HR z SyKOF HR i przygotuj organizację na erę AI
22 maja 2025

Automatyzacja to nie tylko wygoda – to fundament dla wdrażania sztucznej inteligencji w HR. System SyKOF HR wspiera organizacje w cyfrowej transformacji procesów kadrowo-płacowych, integrując się z ekosystemem ERP i tworząc fundament pod przyszłościowe zastosowania AI.

pokaż więcej
Proszę czekać...
OSZAR »