Jakie należności mogą zostać potrącone z wynagrodzenia pracownika bez jego zgody?

Wojciech Ostrowski
rozwiń więcej
Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawna
Uwalniamy od problemów
rozwiń więcej
Jakie należności mogą zostać potrącone z wynagrodzenia pracownika bez jego zgody? /Fot. Fotolia / ShutterStock
Kwestia dokonywania potrąceń w wynagrodzenia pracownika w przypadku braku jego zgody została szczegółowo uregulowana. Jakie należności, w jakiej kolejności i do jakiej wysokości pracodawca może potrącić z wynagrodzenia pracownika bez jego zgody?

Wojciech Ostrowski - Radca Prawny

Autopromocja

Zgodnie z art. 87 § 1 k.p. pracodawca może potrącać z wynagrodzenia za pracę bez zgody pracownika następujące należności:

  1. sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych;
  2. sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne;
  3. zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi;
  4. kary pieniężne przewidziane w art. 108 k.p.

Należności te potrącane są w podanej wyżej kolejności z wynagrodzenia netto, czyli po odliczeniu składek na ubezpieczenie, zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składki zdrowotnej (mimo że ta ostania nie jest bezpośrednio wymieniona w przepisach), aż do momentu osiągnięcia wyznaczonej ustawowo granicy, która w przypadku świadczeń alimentacyjnych wynosi 3/5 wynagrodzenia, a przy egzekucji innych należności oraz zaliczek pieniężanach ½ wynagrodzenia. Z tym, że potrącenia, o których mowa w art. 87 § 1 pkt 2 i 3 k.p. nie mogą w sumie przekroczyć ½ wynagrodzenia, a łącznie z potrąceniami, o których mowa w § art. 87 1 pkt 1 k.p. 3/5 wynagrodzenia. Niezależnie od tych potrąceń pracodawca może potrącić kary pieniężne za nieprzestrzeganie ustalonej organizacji i porządku pracy w granicach określonych w art. 108 § 3 k.p. 

Zobacz także: Jak zwiększyć wynagrodzenie netto pracownika bez dodatkowych kosztów dla pracodawcy

Ponadto z wynagrodzenia za pracę mogą być też odliczone , w pełnej wysokości, kwoty wpłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za które pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia (art. 87 § 7 k.p.). Niezależnie od powyższych ograniczeń wolną od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości minimalnego ustawowego wynagrodzenia przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne, 75% minimalnego wynagrodzenia przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi i 90% w/w wynagrodzenia przy potrącaniu kar pieniężnych. Inne należności, nie wymienione w art. 87 § 1 i 7 k. p. mogą być potrącane tylko za zgodą pracownika.

Pojęcie wynagrodzenia za pracę dla potrzeb ochrony przed potrąceniami ze strony pracodawcy dokonywanymi na podstawie art. 87 k.p. należy rozumieć szeroko. Obejmuje ono bowiem nie tylko wynagrodzenie w ścisłym tego słowa znaczeniu, a więc wynagrodzenie zasadnicze, ale również dodatki (np. stażowy, funkcyjny) oraz inne zmienne składniki wynagrodzenia (np. wynagrodzenie za nadgodziny).

Orzecznictwo Sądu Najwyższego rozszerza zakres ochrony przed potrąceniem dokonywanym na podstawie art. 87 k.p. również na inne świadczenia związane z pracą o charakterze zbliżonym do wynagrodzenia za pracę, które nie są jednak wynagrodzeniem za pracę w ścisłym tego słowa znaczeniu. Chodzi tu między innymi o odprawy emerytalne i nagrody jubileuszowe (wyrok z dnia 17 lutego 2004 r., I PK 217/03), ekwiwalent za urlop (wyrok z 11 czerwca 1980 r. I PR 43/80), odprawy z tytułu zwolnienia z pracy z przyczyn dotyczących pracodawcy (wyrok z 14 listopada 1996 r., I PKN 3/96) oraz odszkodowania za rozwiązanie umowy o pracę z naruszeniem prawa (wyrok z 12 maja 2005 r., I PK 248/04). 

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Kadry
O 339,50 zł więcej dorobi emeryt i rencista od czerwca 2025 roku
21 maja 2025

Rosną limity dorabiania dla rencistów i wcześniejszych emerytów. Chodzi o kwoty, po przekroczeniu których ZUS obniża lub zawiesza pobierane świadczenie emerytalne lub rentowe. To dobra wiadomość.

Zautomatyzuj HR z SyKOF HR i przygotuj organizację na erę AI
22 maja 2025

Automatyzacja to nie tylko wygoda – to fundament dla wdrażania sztucznej inteligencji w HR. System SyKOF HR wspiera organizacje w cyfrowej transformacji procesów kadrowo-płacowych, integrując się z ekosystemem ERP i tworząc fundament pod przyszłościowe zastosowania AI.

14 emerytura 2025 - kiedy wypłata? [Rozporządzenie]
21 maja 2025

14 emerytura będzie także w 2025 roku. Kiedy można spodziewać się wypłaty dodatkowego świadczenia dla emerytów i rencistów? Ile wynosi czternastka? Jst rozporządzenie Rady Ministrów. Oto najważniejsze informacje.

Jazda na rowerze: dla pracownika benefit z karty sportowej i korzyść dla zdrowia
21 maja 2025

Coraz cieplejsze dni zachęcają do aktywności fizycznej, takiej jak jazda rowerem. Z roku na rok przybywa osób, które decydują się na mniej lub bardziej regularne dojeżdżanie takim jednośladem do pracy.

Jawność wynagrodzeń: większość jest za, ale pod warunkiem, że dotyczy ona wyłącznie cudzych płac a nie własnych zarobków
21 maja 2025

Najnowsze badanie przynosi wiedzę o aktualnych poglądach polskich pracowników. Polacy o jawności wynagrodzeń: chcemy znać zarobki innych, ale swoich nie chcemy ujawniać. Czy zmiana prawa, którą sprawi wdrożenie dyrektywy o jawności płac to zmieni?

Zatrudnianie cudzoziemców w 2025 roku [Przewodnik i zmiany krok po kroku]
19 maja 2025

W dobie globalizacji coraz więcej polskich firm sięga po talenty spoza kraju. Od 1 czerwca 2025 r. proces zatrudniania cudzoziemców zostanie zmodernizowany i w pełni zdigitalizowany dzięki nowej ustawie z 20 marca 2025 r. o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom. Choć formalności nadal wymagają precyzji, są prostsze, szybsze i dostępne online.

Pracownicy teraz: praca bez poczucia sensu nie daje satysfakcji
19 maja 2025

Według 91 proc. polskich „zetek” i millenialsów praca bez poczucia sensu nie daje satysfakcji. Wśród priorytetów młodych pracowników są także niezależność finansowa i work-life balance. Jeśli te warunki nie są spełniane, potrafią oni zrezygnować z pracy i szukać nowego pracodawcy.

Dobre samopoczucie w miejscu pracy, to kluczowe oczekiwanie najmłodszych pracowników czyli Zetek
19 maja 2025

Dla Zetek pracowników w pracy ważna jest równowaga między życiem zawodowym i prywatnym. Otwarta komunikacja z przełożonym, równowaga między życiem zawodowym i prywatnym oraz stabilność zawodowa - to wartości, którymi najczęściej kierują się przedstawiciele pokolenia Z przy wyborze pracodawcy.

Samotni wśród ludzi
16 maja 2025

Rozmowa z dr Sylwią Hałas-Dej, dziekanem Kozminski Executive Business School w Akademii Leona Koźmińskiego, o tym, jak radzić sobie z izolacją na wysokim stanowisku.

Praca zdalna, zadaniowy czas pracy. Nie, teraz zupełnie inna forma zatrudnienia jest na absolutnym topie rynku pracy, jaka
16 maja 2025

80 proc. pracowników tymczasowych i kontraktorów odczuwa satysfakcję z pracy projektowej. Wielu specjalistów, kiedy pozna zalety takich form współpracy z firmami, to nie chce już wracać na etat. Dlatego praca projektowa szybko zyskuje zwolenników.

pokaż więcej
Proszę czekać...
OSZAR »