Zmiany w prawie pracy w sierpniu i wrześniu 2016 r.

Kancelaria Wierzbowski Eversheds
Usługi prawne dla biznesu
rozwiń więcej
Kinga Jezierska
rozwiń więcej
Paweł Lasota
rozwiń więcej
Zmiany w prawie pracy w sierpniu i wrześniu 2016 r./fot. Fotolia
W dniu 3 sierpnia 2016 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy zakładająca zmiany dotyczące zatrudniania kobiet. Natomiast od 1 września 2016 r. zmianie ulegają przepisy dotyczące potwierdzania warunków zatrudnienia.

Zobacz: Zmiany w prawie pracy 2017

Autopromocja

W sierpniu i wrześniu 2016 r. ulegną zmianie przepisy Kodeksu pracy dotyczące zatrudniania kobiet i potwierdzania warunków zatrudnienia.

Nowe przepisy dotyczące zatrudniania kobiet

W dniu 3 sierpnia 2016 r. wchodzi w życie nowelizacja art. 176 Kodeksu pracy (Ustawa z dnia 22 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw), który w dotychczasowym brzmieniu zakazuje zatrudniania kobiet przy niektórych pracach uznawanych za szczególnie uciążliwe lub szkodliwe dla zdrowia kobiet.

Prace te są wskazane w Rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet z dnia 10 września 1996 r.

Przepisy te zostały uznane przez Komisję Europejską za niezgodne z postanowieniami dyrektywy 2002/73/WE, zmieniającej dyrektywę Rady 76/207/EWG z dnia 9 lutego 1976 r. w sprawie wprowadzenia w życie zasady równego traktowania kobiet i mężczyzn w zakresie dostępu do zatrudnienia, kształcenia i awansu zawodowego oraz warunków pracy.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem (książka)

W znowelizowanym brzmieniu art. 176 Kodeksu pracy będzie zakazywał wykonywania określonych prac jedynie kobietom w ciąży lub karmiącym piersią. Jednakże przed opublikowaniem nowego rozporządzenia Rady Ministrów, które będzie zawierać wykaz takich prac, nie można ocenić skali tych zmian.

Do czasu wejścia w życie nowego wykazu, nie dłużej jednak niż przez 9 miesięcy, poczynając od 3 sierpnia 2016 r., obowiązywać będzie obecny wykaz prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prezentuje na swojej stronie  internetowej projekt stosownego rozporządzenia wraz z wykazem prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży lub karmiących dziecko piersią, który przewiduje korzystną dla pracodawców zmianę zasad wykonywania przez kobiety w ciąży pracy przy monitorach ekranowych.

W związku z tym, że regulaminy pracy muszą zawierać wykaz prac wzbronionych kobietom, wejście w życie nowego rozporządzenia i wykazu spowoduje konieczność aktualizacji regulaminów pracy w tym zakresie.

Nowe przepisy dotyczące potwierdzania warunków zatrudnienia

W dniu 1 września 2016 r. wejdą w życie zmiany przewidziane w ustawie z dnia 13 maja 2016 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy, zmieniającej przepisy dotyczące potwierdzania warunków zatrudnienia.

Obecnie, jeżeli umowa o pracę nie jest zawarta na piśmie, pracodawca jest obowiązany potwierdzić pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy.

Przepisy omawianej ustawy zmieniają tę zasadę, zobowiązując pracodawcę do potwierdzenia warunków zatrudnienia przed dopuszczeniem pracownika do pracy. Nowelizacja wprowadza również sankcję w postaci grzywny za niedopełnienie tego obowiązku.

Ustawa nakłada także na pracodawcę obowiązek zapoznania pracownika z regulaminem pracy przed dopuszczeniem go do pracy. W przypadku pracownika młodocianego powyższy obowiązek rozciąga się na listę prac lekkich, z którą pracownik powinien zostać zaznajomiony przed rozpoczęciem pracy.

Omawiane zmiany mają na celu wyeliminowanie sytuacji, w której pracownicy  rozpoczynają wykonywanie obowiązków bez znajomości wewnętrznych procedur i warunków pracy. Zmiany uproszczą także kontrole Państwowej Inspekcji Pracy w zakresie weryfikacji nielegalnego zatrudnienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Kadry
Zatrudnianie cudzoziemców w 2025 roku [Przewodnik i zmiany krok po kroku]
19 maja 2025

W dobie globalizacji coraz więcej polskich firm sięga po talenty spoza kraju. Od 1 czerwca 2025 r. proces zatrudniania cudzoziemców zostanie zmodernizowany i w pełni zdigitalizowany dzięki nowej ustawie z 20 marca 2025 r. o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom. Choć formalności nadal wymagają precyzji, są prostsze, szybsze i dostępne online.

Pracownicy teraz: praca bez poczucia sensu nie daje satysfakcji
19 maja 2025

Według 91 proc. polskich „zetek” i millenialsów praca bez poczucia sensu nie daje satysfakcji. Wśród priorytetów młodych pracowników są także niezależność finansowa i work-life balance. Jeśli te warunki nie są spełniane, potrafią oni zrezygnować z pracy i szukać nowego pracodawcy.

Dobre samopoczucie w miejscu pracy, to kluczowe oczekiwanie najmłodszych pracowników czyli Zetek
19 maja 2025

Dla Zetek pracowników w pracy ważna jest równowaga między życiem zawodowym i prywatnym. Otwarta komunikacja z przełożonym, równowaga między życiem zawodowym i prywatnym oraz stabilność zawodowa - to wartości, którymi najczęściej kierują się przedstawiciele pokolenia Z przy wyborze pracodawcy.

Samotni wśród ludzi
16 maja 2025

Rozmowa z dr Sylwią Hałas-Dej, dziekanem Kozminski Executive Business School w Akademii Leona Koźmińskiego, o tym, jak radzić sobie z izolacją na wysokim stanowisku.

Praca zdalna, zadaniowy czas pracy. Nie, teraz zupełnie inna forma zatrudnienia jest na absolutnym topie rynku pracy, jaka
16 maja 2025

80 proc. pracowników tymczasowych i kontraktorów odczuwa satysfakcję z pracy projektowej. Wielu specjalistów, kiedy pozna zalety takich form współpracy z firmami, to nie chce już wracać na etat. Dlatego praca projektowa szybko zyskuje zwolenników.

Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?
14 maja 2025

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami
14 maja 2025

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce
14 maja 2025

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania z PFRON? [KWOTY 2025]
14 maja 2025

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!
14 maja 2025

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

pokaż więcej
Proszę czekać...
OSZAR »