Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę - obowiązki cudzoziemca

Wojciech Napora
rozwiń więcej
Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
rozwiń więcej
Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę - obowiązki cudzoziemca / shutterstock
Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę nazywane jest zezwoleniem jednolitym. Jakie obowiązki ma cudzoziemiec, który otrzymał takie zezwolenie?

Czym jest zezwolenie na pobyt czasowy i pracę?

Zezwolenia na pobyt czasowy i pracę udziela się, gdy celem pobytu cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest wykonywanie pracy, czytamy w art. 114 ustawy o cudzoziemcach. Po wydaniu takiego zezwolenia cudzoziemiec ma pewne obowiązki. Jakie? Odpowiadamy.

Zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, tzw. zezwolenie jednolite, udziela się na czas określony. Okres ten jest nie krótszy niż 3 miesiące i nie dłuższy niż 3 lata. Co ważne, nie ma możliwości przedłużenia zezwolenia jednolitego. Gdy ważność tego dokumentu się kończy cudzoziemiec może złożyć wniosek o wydanie kolejnego zezwolenia jednolitego lub wyjechać z Polski przed końcem ważności zezwolenia.

Zezwolenie jednolite - obowiązki cudzoziemca

Jednym z najważniejszych, najczęstszych obowiązków, których powinien dopełnić cudzoziemiec jest zawiadomienie pisemne wojewody, który udzielił zezwolenia na pobyt i pracę, w terminie 15 dni roboczych, o utracie pracy u któregokolwiek z podmiotów powierzających wykonywanie pracy, wymienionych w zezwoleniu. Jeżeli cudzoziemiec zamierza zmienić pracodawcę wskazanego w zezwoleniu, musi uzyskać nowe zezwolenie na pobyt czasowy i pracę.

Wywiązanie się z tego obowiązku powoduje, że zezwolenie na pobyt i pracę nie zostanie cofnięte w okresie 30 dni liczonych od dnia utraty pracy. Taka sytuacja może zdarzyć się nie więcej niż raz w trakcie ważności zezwolenia. W okresie tych 30 dni cudzoziemiec może poszukiwać pracy u nowego pracodawcy.

Oznacza to, że przy zmianie pracodawcy, jeśli cudzoziemiec przebywa na podstawie karty pobytu czasowego w związku z pracą, cudzoziemiec ma 15 dni roboczych od zakończenia pracy u poprzedniego pracodawcy na powiadomienie urzędu wojewódzkiego oraz 30 dni na złożenie dokumentów potwierdzających zatrudnienie u nowego pracodawcy (karta pobytu w związku z pracą u nowego pracodawcy). W tym czasie, aby cudzoziemiec mógł legalnie pracować, nowy pracodawca ma możliwość rejestracji oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy w urzędzie pracy (o ile czas pracy na podstawie oświadczenia nie został przez cudzoziemca wykorzystany i cudzoziemiec pochodzi z kraju umożliwiającego rejestrację oświadczenia) lub pracodawca może złożyć wniosek o zezwolenie na pracę typu A.

Jeżeli chodzi o pobyt cudzoziemca w trakcie oczekiwania na wydanie decyzji o karcie pobytu w związku z pracą, obowiązuje zapis z art. 108 ustawy o cudzoziemcach: jeżeli wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy został złożony w trakcie legalnego pobytu cudzoziemca i wniosek ten nie zawierał braków formalnych lub braki formalne zostały uzupełnione w terminie, wojewoda zamieszcza w dokumencie podróży cudzoziemca odcisk stempla, który potwierdza złożenie wniosku. Pobyt cudzoziemca uważa się za legalny od dnia złożenia wniosku do dnia, w którym decyzja w sprawie udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy stanie się ostateczna.

Zmiana zezwolenia w przypadku zmiany warunków pracy

Zmiana zezwolenia jest potrzebna wtedy, gdy cudzoziemiec zamierza wykonywać pracę na innym stanowisku lub na innych warunkach niż określone w zezwoleniu jednolitym bądź u innego pracodawcy użytkownika, gdy jest pracownikiem tymczasowym.

Zastąpienie umowy cywilnoprawnej, która została wskazana w zezwoleniu, umową o pracę nie wymaga zawiadomienia wojewody ani zmiany lub wydania nowego zezwolenia na pobyt czasowy i pracę.

Źródło:

Ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (art. 108, art. 114)

Urząd Do Spraw Cudzoziemców

Biznes.gov.pl

Kadry
Czerwiec 2025: kalendarz do druku [PDF]
23 maja 2025

Pobierz kalendarz czerwca 2025 do druku z miejscem na notatki. Czerwiec 2025 roku zawiera dwa święta ustawowo wolne od pracy. W tym miesiącu jest również Dzień Dziecka i Dzień Ojca. Najważniejsze daty już są zaznaczone. Wydrukuj i dopisz ważne notatki.

PPK: 10 dni i 3 miesiące to ważne terminy przy zawieraniu umowy o zarządzanie i prowadzenie PPK
22 maja 2025

Wdrożenie PPK to przede wszystkim wybór instytucji finansowej i zawarcie umowy o zarządzanie oraz umowy o prowadzenie PPK. Podmiot zatrudniający musi pamiętać o ważnych terminach: 10 dni i 3 miesiące. Jakie obowiązki ma pracodawca? Co z mikroprzedsiębiorcą?

O 339,50 zł więcej dorobi emeryt i rencista od czerwca 2025 roku
21 maja 2025

Rosną limity dorabiania dla rencistów i wcześniejszych emerytów. Chodzi o kwoty, po przekroczeniu których ZUS obniża lub zawiesza pobierane świadczenie emerytalne lub rentowe. To dobra wiadomość.

Zautomatyzuj HR z SyKOF HR i przygotuj organizację na erę AI
22 maja 2025

Automatyzacja to nie tylko wygoda – to fundament dla wdrażania sztucznej inteligencji w HR. System SyKOF HR wspiera organizacje w cyfrowej transformacji procesów kadrowo-płacowych, integrując się z ekosystemem ERP i tworząc fundament pod przyszłościowe zastosowania AI.

14 emerytura 2025 - kiedy wypłata? [Rozporządzenie]
21 maja 2025

14 emerytura będzie także w 2025 roku. Kiedy można spodziewać się wypłaty dodatkowego świadczenia dla emerytów i rencistów? Ile wynosi czternastka? Jst rozporządzenie Rady Ministrów. Oto najważniejsze informacje.

Jazda na rowerze: dla pracownika benefit z karty sportowej i korzyść dla zdrowia
21 maja 2025

Coraz cieplejsze dni zachęcają do aktywności fizycznej, takiej jak jazda rowerem. Z roku na rok przybywa osób, które decydują się na mniej lub bardziej regularne dojeżdżanie takim jednośladem do pracy.

Jawność wynagrodzeń: większość jest za, ale pod warunkiem, że dotyczy ona wyłącznie cudzych płac a nie własnych zarobków
21 maja 2025

Najnowsze badanie przynosi wiedzę o aktualnych poglądach polskich pracowników. Polacy o jawności wynagrodzeń: chcemy znać zarobki innych, ale swoich nie chcemy ujawniać. Czy zmiana prawa, którą sprawi wdrożenie dyrektywy o jawności płac to zmieni?

Zatrudnianie cudzoziemców w 2025 roku [Przewodnik i zmiany krok po kroku]
19 maja 2025

W dobie globalizacji coraz więcej polskich firm sięga po talenty spoza kraju. Od 1 czerwca 2025 r. proces zatrudniania cudzoziemców zostanie zmodernizowany i w pełni zdigitalizowany dzięki nowej ustawie z 20 marca 2025 r. o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom. Choć formalności nadal wymagają precyzji, są prostsze, szybsze i dostępne online.

Pracownicy teraz: praca bez poczucia sensu nie daje satysfakcji
19 maja 2025

Według 91 proc. polskich „zetek” i millenialsów praca bez poczucia sensu nie daje satysfakcji. Wśród priorytetów młodych pracowników są także niezależność finansowa i work-life balance. Jeśli te warunki nie są spełniane, potrafią oni zrezygnować z pracy i szukać nowego pracodawcy.

Dobre samopoczucie w miejscu pracy, to kluczowe oczekiwanie najmłodszych pracowników czyli Zetek
19 maja 2025

Dla Zetek pracowników w pracy ważna jest równowaga między życiem zawodowym i prywatnym. Otwarta komunikacja z przełożonym, równowaga między życiem zawodowym i prywatnym oraz stabilność zawodowa - to wartości, którymi najczęściej kierują się przedstawiciele pokolenia Z przy wyborze pracodawcy.

pokaż więcej
Proszę czekać...
OSZAR »