REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Choroby parazawodowe kręgosłupa. Na co choruje kręgosłup pracownika biurowego?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dziennikarka medyczno-prawna
Choroby parazawodowe kręgosłupa
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Choroby parazawodowe kręgosłupa – jak zadbać o kręgosłup w pracy? Przewlekły ból pleców, strzykanie, mrowienie kończyn – to kilka z wielu sygnałów, jakie wysyła kręgosłup. Szczególnie narażeni na przypadłości kręgosłupa są pracownicy biurowi. Na jakie choroby kręgosłupa cierpią pracownicy biurowi? Czy za chorobę parazawodową przysługuje odszkodowanie? 

Choroby parazawodowe pracowników biurowych dotyczą w większości przypadków układu ruchu. Praca biurowa wymaga wielu godzin siedzenia, wskutek czego kręgosłup zostaje mocno obciążony. Niewłaściwa postawa prowadzi do stopniowego rozwoju zmian zwyrodnieniowych w różnych odcinkach kręgosłupa.

REKLAMA

Na dolegliwości bólowe kręgosłupa skarży się 60-80 proc. osób dorosłych. Przypadłość wpływa na efektywność pracownika – skutkuje częstymi zwolnieniami i nieobecnością w pracy. 

Ból kręgosłupa – winna siedząca praca 

Długie godziny spędzane przy biurku w jednej, wymuszonej pozycji – nie pozostają obojętne na kondycję kręgosłupa. Najczęściej pracownicy biurowi uskarżają się na bóle pleców od siedzenia długie godziny przy komputerze. 

REKLAMA

Praca przy komputerze i związane z tym choroby mają ścisły związek z przyjmowaniem nieprawidłowej pozycji – wpływa ona niekorzystne na obciążenie kręgosłupa. Obciążenie kręgosłupa w różnych pozycjach może dotyczyć całego kręgosłupa bądź też jego odcinków. 

Już sama pozycja siedząca wystarczy, aby obciążyć kręgosłup lędźwiowy. Siedząc przed komputerem bardzo często pochylamy ciało do przodu, co stanowi obciążenie dla kręgów. Dla komfortu pleców warto zaopatrzyć się w oparcie ustawione pod kątem 120 stopni. Nie należy ponadto pochylać głowy do przodu – taka pozycja wpływa ogromnie na obciążenie kręgosłupa szyjnego. Przeciętnie głowa dorosłej osoby waży 4-5 kilogramów. Jej pochylenie o 15 stopni do przodu wpływa na zwiększenie ciężaru, jaki musi wtedy dźwigać kręgosłup – do 12 kilogramów. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa 

Lista chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa jest długa. Stanom zwyrodnieniowym kręgosłupa towarzyszą ból i ograniczenie ruchowe. Mogą pojawiać się drętwienia i mrowienia kończyn. Do najczęstszych schorzeń kręgosłupa pracowników biurowych należy: 

  • choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa lędźwiowego – postępujące i nieodwracalne uszkodzenie struktur kręgosłupa;
  • lumbago – postrzał, czyli nagły oraz silny ból w obszarze krzyżowo-lędźwiowym; 
  • dyskopatia – ból, któremu towarzyszą zaburzenia czucia, osłabienie, drętwienie, a czasem także paraliż kończyn;
  • rwa kulszowa – silny ból, który promieniuje od krzyżowo-lędźwiowego odcinka kręgosłupa do przedostatniego palca stopy; 
  • zespół przeciążeniowo-bólowy – są to przewlekłe bóle kręgosłupa o zmiennym nasileniu.

Jak zadbać o kręgosłup w pracy biurowej

Jedynie wprowadzenie dobrych nawyków w pracy może ograniczyć ryzyko powstania nieodwracalnych zwyrodnień kręgosłupa. Najważniejszymi nawykami są: 

  • prawidłowa pozycja ciała przy biurku;
  • ergonomiczne stanowisko pracy (fotel, biurko, odpowiednio ustawiony monitor);
  • regularne, kilkuminutowe przerwy na rozruszanie się.

Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikom, którzy spędzają długi czas przy biurku – pięciominutowych przerw, co godzinę. Ponadto pracownicy powinni mieć zapewnione ergonomiczne stanowiska pracy. Pracownikom biurowym można również zapewnić odpowiednią opiekę zdrowotną poprzez wykupienie odpowiednich polis zdrowotnych, gdzie zagwarantowana jest kompleksowa usługa z badaniami rentgenowskimi i rezonansem kręgosłupa, a także konsultacje neurologa i ortopedy. 

Choroby pracownicze – parazawodowe

Poza chorobami określonymi, jako zawodowe – wskazanymi w załączniku do rozporządzenia w sprawie chorób zawodowych – doktryna wyróżnia tzw. choroby pracownicze – parazawodowe, które są określone w kodeksie pracy, jako „inne choroby związane z pracą” (art. 227 § 1 pkt 1 kp). 

Choroby parazawodowe nie widnieją w rozporządzeniu, ale również wywołane są przez warunki pracy. Do takich chorób coraz częściej zaliczane są zespoły bólowe kręgosłupa. 

Choroba parazawodowa a odszkodowanie 

REKLAMA

Pracownikowi cierpiącemu na chorobę parazawodową, nie przysługuje odszkodowanie z ubezpieczenia społecznego ani także inne roszczenia wprost odnoszące się do chorób zawodowych. Zgodnie orzecznictwem pracownik, który doznał uszczerbku na zdrowiu w wyniku wywołanej panującymi warunkami pracy choroby niebędącej chorobą zawodową, może z mocy art. 300 kp dochodzić od zakładu pracy roszczeń odszkodowawczych na podstawie przepisów prawa cywilnego w granicach przewidzianych w ustawie z 12 czerwca 1975 r. o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. 

Sąd Najwyższy stoi na stanowisku, że odpowiedzialność pracodawcy wobec pracownika z tytułu czynu niedozwolonego polegającego na wywołaniu rozstroju zdrowia (art. 444 § 1 i art. 445 § 1 kc) obejmuje także skutki choroby niebędącej chorobą zawodową spowodowane warunkami pracy, zwanej chorobą pracowniczą bądź też parazawodową. 

Podsumowanie: Pracownik nie powinien bagatelizować u siebie chorób niebędących zawodowymi, ale związanymi z pracą, bowiem także w tym przypadku w zależności od okoliczności mogą mu przysługiwać roszczenia względem pracodawcy.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

Zmiany w stażu pracy od 2026 roku. Więcej praw dla 5 mln pracowników

Zmiany w stażu pracy, które wejdą w życie 1 stycznia 2026 roku to więcej praw dla nawet 5 mln pracowników w Polsce. Nowe przepisy oznaczają też realny wzrost kosztów pracy. Działy kadr i płac już powinny przygotowywać się do zmian.

REKLAMA

Zmiana branży w 2025 – od czego zacząć i gdzie znaleźć ogłoszenia pracy?

Rynek pracy, jaki znaliśmy, właśnie przestaje istnieć. Dzieje się to na naszych oczach i tak naprawdę tempo zmian jest znacznie szybsze, niż przypuszczali eksperci. Choć brzmi to aż nadto dramatycznie, to jednak nie można zaprzeczyć, że wielu pracowników zmaga się aktualnie z poważnymi problemami zawodowymi, a pracodawcy dwoją się i troją, aby stworzyć nowe systemy zarządzania w rzeczywistości AI. Niektóre zawody już przestają istnieć lub przechodzą intensywne zmiany, u podstaw których znajdziemy wdrożenie czata GPT do codziennych obowiązków. Dla niektórych osób jedynym rozwiązaniem okazała się zmiana pracy, dla innych w grę wchodzi tylko zmiana branży. Przebranżowienie to współczesny odpowiednik ucieczki z tonącego statku - tylko w tym wypadku pracownik sam buduje swoją szalupę ratunkową. Zatem jak aktualnie wygląda temat zmiany branży? Jakie są powody? W którą stronę iść i gdzie szukać nowych zawodowych wyzwań?

Składka zdrowotna 2025: ryczałt, karta podatkowa, podatek liniowy, zasady ogólne. Jaka jest podstawa wymiaru? Ile procent?

Jaka jest podstawa wymiaru składki oraz kwota składki zdrowotnej w 2025 roku dla niektórych grup ubezpieczonych? ZUS informuje o wysokości składki na ryczałcie, karcie podatkowej, przy zasadach ogólnych, podatku liniowym, podatku od kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz dla osób współpracujących.

Do kiedy jest nabór firm i instytucji do pilotażu skróconego tygodnia pracy?

Pilotaż skróconego tygodnia pracy jest konieczny. Może się okazać, że powszechny zapis o krótszym czasie pracy będzie tragiczny dla polskiej gospodarki, firm i społeczeństwa. Do kiedy trwa nabór firm i instytucji do projektu?

2,5 tys. euro za pracę na magazynie w Szwecji i Norwegii. Ile zarobi pracownik produkcji i operator wózka widłowego?

Szwecja, Norwegia, Niemcy i Czechy to opłacalne kierunki na podjęcie pracy w wakacje. W państwach skandynawskich na magazynie można zarobić 2,5 tys. euro miesięcznie. Ile zarobi pracownik produkcji i operator wózka widłowego? Bardzo dobre zarobki są też w Niemczech i Czechach.

REKLAMA

Zmieniasz adres podczas zwolnienia lekarskiego (tzw. L4)? Masz tylko 3 dni na zgłoszenie. Sprawdź, co grozi za spóźnienie

Planujesz wyjechać do rodziny, będąc na zwolnieniu lekarskim albo zmieniłeś miejsce pobytu w trakcie choroby? Zgodnie z przepisami masz tylko trzy dni na zgłoszenie. W przeciwnym razie możesz stracić prawo do zasiłku chorobowego.

Dłuższe urlopy jednak nie dla wszystkich lecz dla wybranych, czyli dla kogo dodatkowe świadczenia. Nie będzie rewolucji w kodeksie pracy

Czas pracy skrócony do 35 godzin w tygodniu, a urlopy wydłużone z 20 dni i 26 dni do dni 35 – i to dla wszystkich. Takie niedawno były zapowiedzi odnośnie dwóch wielkich reform w kodeksie pracy. Rewolucje odwołane, o dłuższych urlopach należy zapomnieć. A krótszy tydzień pracy?

REKLAMA

OSZAR »