REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niższy współczynnik ekwiwalentu za urlop od lutego 2025 r.

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
współczynnik ekwiwalentu 2025 styczeń luty ekwiwalent urlopowy
Współczynnik ekwiwalentu za urlop 2025 - luty [ekwiwalent urlopowy]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Współczynnik ekwiwalentu inaczej współczynnik urlopowy służy do obliczenia wysokości ekwiwalentu pieniężnego za każdy dzień niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego. Ile wynosi współczynnik do ekwiwalentu w 2025 roku? Od lutego jego wysokość jest niższa.

rozwiń >

Ekwiwalent za urlop 2025 - Kodeks pracy

Jednym z podstawowych praw pracownika jest coroczny i płatny urlop wypoczynkowy. Powinien być wykorzystany w roku, w którym pracownik nabył do niego prawo. Jeśli jednak pracownik nie skorzysta z przysługującego mu wymiaru urlopu (20 lub 26 dni w roku kalendarzowym) i dojdzie do wygaśnięcia stosunku pracy lub rozwiązania umowy, pracodawca wypłaca mu ekwiwalent pieniężny. Jak obliczyć, ile wynosi ekwiwalent urlopowy dla danego pracownika?

REKLAMA

Autopromocja

Współczynnik urlopowy od lutego 2025

Do obliczenia wysokości ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy stosuje się współczynnik urlopowy. Współczynnik zmienia się wraz z każdym nowym rokiem kalendarzowym. Jak ustala się wysokość współczynnika? W tym celu należy od liczby dni w danym roku odjąć łączną liczbę przypadających w tym roku niedziel, świąt oraz dni ustawowo wolnych od pracy. Otrzymany wynik dzieli się przez 12 czyli liczbę wszystkich miesięcy.

W 2025 roku będą dwa współczynniki urlopowe, ponieważ w dniu 1 lutego weszła w życie ustawa wprowadzająca dodatkowe święto wolne od pracy – 24 grudnia czyli Wigilię Bożego Narodzenia. W związku z tym zmieniła się liczba świąt, a co za tym idzie wynik wspomnianego wyliczenia.

Ważne

Przy wyliczeniach ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy bierze się pod uwagę współczynnik urlopowy obowiązujący w roku wypłacania ekwiwalentu, nawet wówczas, gdy dotyczy urlopu z roku poprzedniego.

Polecamy: Wynagrodzenia 2025. Rozliczanie płac w praktyce

Współczynnik urlopowy w styczniu 2025

365 dni:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • 52 niedziele,
  • 52 wolne soboty,
  • 11 dni świątecznych przypadających od poniedziałku do piątku.

365 – 115 (52 niedziele + 11 dni świątecznych + 52 dni wolne) = 250 : 12 = 20,83

Dla pracownika na pełnym etacie współczynnik urlopowy w styczniu 2025 roku wynosi 20,83.

Polecamy: Niezbędnik kadrowo- płacowy 2025 - seria 12 poradników - pakiet STANDARD

Współczynnik urlopowy od lutego 2025

365 dni:

  • 52 niedziele,
  • 52 wolne soboty,
  • 12 dni świątecznych przypadających od poniedziałku do piątku.

365 – 116 (52 niedziele + 12 dni świątecznych + 52 dni wolne) = 249 : 12 = 20,75

Dla pracownika na pełnym etacie współczynnik urlopowy od lutego 2025 roku wynosi 20,75. Dodanie nowego święta wolnego od pracy skutkuje niższym współczynnikiem urlopowym.

Współczynnik ekwiwalentu 2025 – niepełny etat

Dla pracowników zatrudnionych w niepełnych wymiarze czasu pracy współczynnik urlopowy pomniejsza się w sposób proporcjonalny do wymiaru etatu:

Styczeń 2025:

  • ¾ etatu – 15,62
  • ½ - 10,42
  • 1/3 – 6,94
  • ¼ - 5,21

Od lutego 2025:

  • ¾ etatu – 15,56
  • ½ - 10,38
  • 1/3 – 6,92
  • ¼ - 5,19

Dni ustawowo wolne od pracy w 2025 roku

Wszystkie dni ustawowo wolne od pracy w 2025 roku znajdują się w tabeli:

dni ustawowo wolne od pracy 2025

dni ustawowo wolne od pracy 2025

Dni ustawowo wolne od pracy 2025

Infor.pl

*1 lutego 2025 roku weszła w życie ustawa nowelizująca ustawę o dniach wolnych od pracy, która dodała 14. dzień wolny od pracy w Polsce – 24 grudnia (Wigilię Bożego Narodzenia).

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Boże Ciało 2025 i inne dni wolne [Czerwiec]

Zgodnie z ustawą o dniach wolnych od pracy w czerwcu 2025 roku występują 2 święta wolne od pracy. W całym roku jest ich 14. Kiedy wypada Boże Ciało? Ile jest dni wolnych od pracy w czerwcu?

Czy czterodniowy tydzień pracy jest realny?

Prawo do trzech wolnych dni w tygodniu to marzenie niejednego pracownika. Czy wkrótce ma szansę stać się realne? Czy czterodniowy tydzień pracy sprawdziłby się w polskich warunkach? Jak wygląda to w innych krajach?

Wpłaty do PPK nalicza się od całego wynagrodzenia uczestnika PPK [Przykłady]

Jeśli uczestnikowi PPK przysługuje np. pakiet medyczny, finansowany w całości przez pracodawcę, również od wartości tego pakietu należy obliczyć i pobrać wpłaty do PPK. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy uczestnik PPK nie otrzymał w danym miesiącu żadnego wynagrodzenia poza tym świadczeniem – w takim przypadku pracodawca nie ma z czego pobrać wpłat do PPK finansowanych przez uczestnika.

2 dni plus do urlopu wypoczynkowego za każde 5 lat pracy. Co się dzieje z propozycją… Nie słychać o niej w kampanii prezydenckiej 2025 r.

W kwietniu 2024 ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej zapowiedziało wprowadzenie urlopu zależnego od stażu pracy dla grupy pracowników. 13 stycznia 2025 r., do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów trafił projekt nowelizacji. Co dalej z projektem?

REKLAMA

Czterodniowy tydzień pracy. Czy polscy pracownicy są gotowi na taką zmianę czasu pracy w Kodeksie pracy

Coraz więcej krajów eksperymentuje z modelem czterodniowego tygodnia pracy, a pierwsze wyniki pokazują jego pozytywne skutki zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Czy polski rynek pracy jest już gotowy na czterodniowy tydzień pracy.

Karty lunchowe a ZUS: jak zgodnie z prawem korzystać z benefitów i zwolnienia ze składek?

Karty lunchowe na zakup posiłków to popularny benefit, który przynosi korzyści zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Firmy dzięki nim mogą uniknąć opłacania składek ZUS, ale tylko pod pewnymi warunkami. Co trzeba wiedzieć, by wszystko odbywało się zgodnie z prawem?

Jest weto prezydenta! Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę zakładającą obniżenie składki zdrowotnej dla firm. Kancelaria Prezydenta uzasadniła decyzję brakiem konsultacji społecznych i wątpliwościami konstytucyjnymi. Zmiana miała objąć 2,5 mln przedsiębiorców i kosztować budżet państwa 4,6 mld zł.

Dodatkowy urlop dla pracownika ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Są warunki i apel o zmianę przepisów

Pracownikowi z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnoprawności przysługuje prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Nie przysługuje on jednak od razu i nie w każdym przypadku. Stąd propozycja zmiany aktualnych przepisów.

REKLAMA

Ilu cudzoziemców pracuje w Polsce? Pochodzą z ponad 150 państw

Ilu cudzoziemców pracuje w Polsce? Jaki jest udział cudzoziemców w ogólnej liczbie pracujących?

Skrócenie czasu pracy – potrzebna zmiana czy kosztowny eksperyment?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło w poniedziałek, 28 kwietnia 2025 r. rozpoczęcie pilotażowego programu skrócenia czasu pracy. Na jego realizację przewidziano 10 mln zł z Funduszu Pracy. ekspertka BCC ds. prawa pracy, radca prawny w Rycak Kancelaria Prawa Pracy i HR dr Magdalena Rycak o skróceniu czasu pracy.

REKLAMA

OSZAR »