REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Branża IT. Czego oczekują łódzcy informatycy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
W Łodzi pracuje prawie trzydzieści tysięcy specjalistów IT
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czego łódzcy programiści i informatycy oczekują od swoich pracodawców. W Łodzi pracuje prawie trzydzieści tysięcy specjalistów IT. Zatrudnieni są w dwustu firmach branży technologii informatycznych. Jak potencjał inwestycyjny aglomeracji wpływa na oczekiwania pracowników oraz możliwości pracodawców z branży IT? 

Odpowiedzi na te pytania zawiera raport „Oczekiwania pracowników IT względem pracodawców w Łodzi” opublikowany przy współpracy HRK, Invest in Lodz i Colliers.

REKLAMA

Autopromocja

Specjaliści IT otwarci na częste zmiany

REKLAMA

Dynamika rynku pracy IT zwiększyła się na tyle, że pracownicy pozostają w jednej organizacji średnio na kilka lat i są otwarci są na częste zmiany. Ta tendencja zauważalna jest wśród pokolenia Z, stawiającego swoje pierwsze kroki zawodowe. Jak budować lojalność zespołów i jak najdłużej utrzymywać talenty w organizacji? W jaki sposób motywować i rozwijać pracowników IT?

Rozwój łódzkiego sektora IT pokazuje, że tendencja migracji pomiędzy różnymi firmami nie dotknęła wszystkich miast. Wyniki raportu „Oczekiwania pracowników IT względem pracodawców w Łodzi” wskazują, że optymalny czas pracy w jednej firmie to średnio 3–5 lat wśród Łodzian (60%) i prawie tyle samo w innych regionach (59%). Co ciekawe, mieszkańcy aglomeracji łódzkiej na tle pozostałej części Polski są bardziej przywiązani do miejsca pracy. Aż 26% z nich deklaruje pracę w jednej firmie powyżej 5 lat, w przeciwieństwie do innych regionów, gdzie tylko 17% pracuje tak długo w jednym miejscu. Osoby zmieniające pracę maksymalnie co 2 lata to w prawie 1/4 mieszkańcy innych miast, w Łodzi takich pracowników jest zaledwie 15%.

Pracodawcy nie powinni obawiać się, że motywator finansowy przełoży się na zwiększoną rotację. Pracownicy branży IT w Łodzi są wyjątkowo lojalni – aż 86% ankietowanych chce związać się z pracodawcą na co najmniej 3 lata, z czego aż co trzeci deklaruje, że w jednej firmie chce spędzić powyżej 5 lat – tłumaczy Ewa Paprocka, Senior Executive Manager, HRK ICT. 

Praca hybrydowa optymalna dla połowy łódzkich informatyków

Praca zdalna pracodawcom obniża koszty utrzymywania przestrzeni biurowych, zatrudnionym zmniejsza czas i wydatki poświęcane na dojazdy do firmy, umożliwia też większą koncentrację na zadaniach analitycznych. Z drugiej strony zmniejsza zaangażowanie w funkcjonowanie organizacji, przywiązanie i negatywnie wpływa na umiejętność nawiązywania relacji w zespołach. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: „Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami”

REKLAMA

Jak to pogodzić? Łodzianie aż w 49% wybierają pracę hybrydową, a w 8% wyłącznie z biura. Porównując ich do pracowników z innych regionów, którzy aż w 67% wybierają pracę zdalną, a tylko 25% chcą pełnić obowiązki hybrydowo i zaledwie w 3% w z siedziby firmy. Ta tendencja wyraźnie świadczy o tym, że wpływ na preferencje ma skomunikowanie miasta, w którym mieszkają pracownicy z dzielnicami biznesowo–komercyjnymi. Dwa największe huby biurowe w Łodzi są zlokalizowane w centrum miasta, na osi tzw. trasy WZ, w okolicy ul Piotrkowskiej oraz w Nowym Centrum Łodzi. Dystans pomiędzy nowymi biurowcami oraz najatrakcyjniejszymi punktami centrum miasta zajmuje ok. 15 minut pieszo.

Łódź to duże miasto bez „metropolitalnego ciśnienia”. Tutaj wszędzie jest blisko. Pracodawcy i pracownicy doceniają kompaktowy charakter miasta, który zapewnia im właściwą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Unikalna postindustrialna przestrzeń miejska, słynna czerwona cegła, wysokiej jakości przestrzenie coworkingowe i oryginalne biura stymulują kreatywność i sprzyjają integracji. Konkurencyjne koszty życia w porównaniu z innymi dużymi miastami sprawiają, że Łódź jest atrakcyjną alternatywą dla młodych pracowników i przedsiębiorców poszukujących komfortu pracy i wysokiej jakości życia w przystępnej cenie. Łódź to także otwartość. Mieszkańcy szybko skracają dystans. Tradycje czterech kultur, na których zbudowano miasto, sprawiają, że każdy czuje się tu jak w domu – ocenia Adam Pustelnik, Pierwszy Wiceprezydent Miasta Łodzi.

Czy specjaliści IT wolą pracować w biurze, czy w domu

Respondentów zapytano o to, jak często chcą pojawiać się w biurze w przypadku, gdy jest ono zlokalizowane w ich mieście lub innym najbliższym mieście. Łodzianie wykazują się większą elastycznością pracy i chęcią brania udziału w biurowym życiu swojej organizacji. Aż 26% mieszkańców aglomeracji może pracować z siedziby firmy kilka razy w miesiącu. Co ciekawe 19% łodzian może być w biurze 3 dni w tygodniu (19%), dla porównania w innych regionach decyduje się na to 7%. Praca biurowa 4 dni w tygodniu, która sprawia problem sektorowi IT w innych regionach, w Łodzi spotyka się z pozytywną reakcją – zapewniło o tym 18% badanych. Podobne wyniki można zabserwować w przypadku 1 i 2 dni pracy w tygodniu z biura. W obu przypadkach 14% Łodzian wyraziło gotowość na taki tryb pracy.

Raport „Oczekiwania pracowników IT względem pracodawców w Łodzi” przygotowany został w oparciu o ankiety online (CAWI) i rozmowy telefoniczne (CATI). Badanie przeprowadzone zostało w okresie 28 marca – 10 maja 2023 roku. W badaniu udział wzięły 433 osoby z Łodzi i pozostałych regionów Polski, zatrudnione w firmach informatycznych, telekomunikacyjnych i stanowiskach związanych z informatyką w innych sektorach. Aż jedną czwartą grupy badawczej stanowią mieszkańcy Łodzi. 

Oprac. Piotr T. Szymański
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

REKLAMA

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA

Aplikacja mZUS zyskuje popularność – już ponad 700 tys. użytkowników w całej Polsce

Aplikacja mobilna mZUS, dostępna na smartfony z systemem Android i iOS, przekroczyła próg 700 tysięcy użytkowników. Umożliwia szybki i wygodny dostęp do usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, takich jak składanie wniosków o 800+, „Dobry Start” czy rezerwacja e-wizyt.

Coraz więcej seniorów wybiera przelew zamiast gotówki. Już 80% świadczeń ZUS trafia na konta bankowe

W marcu 2025 roku aż 80 proc. emerytów i rencistów otrzymywało świadczenia ZUS przelewem na konto bankowe. Choć coraz więcej osób rezygnuje z gotówki, część seniorów nadal wybiera wizytę listonosza – z powodów praktycznych i społecznych.

REKLAMA

OSZAR »