REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Aktywność w okresie poszukiwania pracy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Joanna Niemyjska
Aktywność w okresie poszukiwania pracy. /Fot. Fotolia
Aktywność w okresie poszukiwania pracy. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zdobycie zatrudnienia wiąże się zazwyczaj z procesem długotrwałych oraz intensywnych poszukiwań, które same w sobie można określić jako „pracę na pełny etat”. Ja ważna jest aktywność w okresie poszukiwania pracy i na czym się skupić? O tym poniżej.

Poszukiwanie pracy jest działaniem wielotorowym, tylko nieliczni szczęśliwcy zaliczają się do grona specjalistów, o których pracodawcy sami się upominają. Większość z nas powinna jednak liczyć się z podjęciem szeregu działań, które umożliwią nam znalezienie odpowiedniej pracy.

REKLAMA

Zróżnicowane szanse na rynku pracy

Nie wszyscy mamy równe szanse w znalezieniu wymarzonej pracy. Niezależnie od kompetencji, które mają olbrzymie znaczenie, należy również zwrócić uwagę na fakt, że zdecydowanie łatwiej jest znaleźć pracę w większych aglomeracjach, w których jest nie tylko więcej siedzib różnego rodzaju firm, ale można też liczyć na bardziej zróżnicowane oferty pracy oraz wyższą pensję. W związku z tym większe szanse na szybsze zdobycie zatrudnienia mają mieszkańcy aglomeracji, jak też osoby aktywne, mobilne, elastyczne, kreatywne, dla których przeprowadzka w celu znalezienia pracy nie będzie problemem. Od naszej mobilności na rynku pracy zazwyczaj zależy bowiem okres samego poszukiwania zatrudnienia.

Aktywność młodzieży

REKLAMA

Prędzej czy później, każda z młodych osób stanie przed dylematem znalezienia zatrudnienia. Warto pomyśleć o tym już w trakcie nauki. Atrakcyjną formą aktywności pozaszkolnej może być na przykład wolontariat. Pozwala on w ciekawy sposób zorganizować wolny czas, a dodatkowo przynosi niewymierne korzyści, zarówno w zakresie moralnym, jak również podnosi szanse młodych osób na rynku pracy.

Wielu pracodawców chętnie przyjmuje na praktyki, staże, a później zatrudnia osoby młode. Ważne jest, aby jeszcze przed ukończeniem nauki pomyśleć o zdobyciu doświadczenia zawodowego. Nawet jakikolwiek kontakt z pracą (niekoniecznie tą wymarzoną) uczy dyscypliny, pokory, dając przy tym bezcenną wiedzę na temat tego, gdzie chcielibyśmy w przyszłości pracować. Dzięki pracy w okresie studiów zdobywamy nie tylko doświadczenie i wiedzę na temat rynku pracy, ale przede wszystkim nawiązujemy bezcenne kontakty z pracodawcami, które w przyszłości mogą zaprocentować ciekawym zatrudnieniem.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Osoby młode, które kończą wyższe uczelnie i wkraczają na rynek pracy bardzo często korzystają z biur karier. Działają one przy uniwersytetach i politechnikach, a ich zasadniczą rolą jest pomoc absolwentom w uzyskaniu - często pierwszej w życiu – pracy. Co szczególnie istotne, biura karier często współpracują z pracodawcami, którzy chcą zatrudniać osoby młode.

Gdzie i jak szukać pracy?

Obecnie jedną z najpopularniejszych i najpowszechniejszych metod poszukiwania pracy są portale internetowe oferujące tego rodzaju oferty. Większość osób bezrobotnych codziennie przegląda te same serwisy, próbując znaleźć w gąszczu ofert tę, która wydaje się najbardziej odpowiednia. Niektórzy jednak poprzestają na tym zajęciu. W sytuacji, gdy ktoś szuka pracy w niewielkim mieście i tylko w ściśle określonej branży, może się okazać, że czas tego rodzaju poszukiwań niebezpiecznie się wydłuży. Warto w związku z tym szukać pracy nie tylko w miejscu zamieszkania, ale też w najbliższej okolicy, sąsiadujących miastach lub też tam, gdzie moglibyśmy się przeprowadzić, wiedząc, że w tym rejonie można znaleźć oferty z interesującej nas branży.

REKLAMA

Warto też poszerzyć zakres poszukiwań o branże pokrewne lub zawody, w których bylibyśmy w stanie sobie poradzić, jeżeli nie są tam wymagane konkretne umiejętności. Wiele osób tak rzeczywiście robi. Najaktywniejsi zapisują się do newsletterów i otrzymują regularnie powiadomienia o interesujących ich ofertach pracy, mają też utworzone swoje profile zawodowe w serwisach typu GoldenLine, Profeo, LinkedIn.

Nie tylko jednak osoby posiadające swoje konta w serwisach społecznościowych powinny regularnie monitorować Internet w poszukiwaniu informacji o sobie. Warto bowiem zadbać o to, aby niepowołane informacje nie dostały się do Sieci, przeciwdziałać temu zjawisku, jeżeli rzeczywiście nastąpiło. W obecnych czasach przyszli pracodawcy bardzo często monitorują Internet w poszukiwaniu informacji o kandydatach do pracy.

Zobacz także: Urlop szkoleniowy - jak pogodzić pracę z nauką?

Wiele osób decyduje się samodzielnie wyjść z inicjatywą do pracodawców. Przygotowują dokumenty aplikacyjne i odwiedzają firmy, w których chcieliby potencjalnie pracować. Z jednej strony jest to dobra metoda, ale niekiedy może być też uciążliwa. Z pewnością warto obserwować strony internetowe firm, w których chcielibyśmy pracować. Wiele osób poszukujących pracy wysyła CV w odpowiedzi na oferty pracy dostępne tylko na stronach pracodawców w zakładce „Kariera”.

Ogłoszenia w gazetach coraz częściej odchodzą do lamusa. Jest jednak nadal grupa osób, która nie ma dostępu do Internetu, w związku z czym korzysta z różnego rodzaju dodatków prasowych z informacjami o ofertach pracy, tablic ogłoszeniowych w urzędach pracy oraz innych instytucjach. Część z tych osób korzysta także z usług Zielonej Linii, czyli infolinii urzędu pracy. Szczególnie z myślą o osobach, które nie mają na co dzień dostępu do Internetu, konsultanci wyszukują aktualnie dostępne oferty pracy podczas rozmowy telefonicznej.

Urzędy pracy to miejsca, w których są dostępne zgłaszane przez pracodawców oferty pracy. Wiele osób bezrobotnych właśnie tam kieruje swe pierwsze kroki po utracie zatrudnienia lub ukończeniu szkoły. Obecnie nie trzeba się fatygować bezpośrednio do urzędu pracy, aby sprawdzić dostępne oferty – urzędy informują o nich nie tylko na tablicach zamieszczonych w budynku, ale przede wszystkim na swoich stronach internetowych. Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, iż w PUP są dostępne zarówno otwarte, jak też zamknięte oferty pracy. W przypadku tych drugich pracodawca zastrzega, że kontakt do jego firmy mogą uzyskać tylko osoby zarejestrowane w urzędzie pracy. Ci ostatni często biorą udział w giełdach i targach pracy, które są doskonałą okazją do spotkania z pracodawcą, owocującego znalezieniem zatrudnienia.

Agencje doradztwa personalnego to miejsca, z których korzysta wiele osób bezrobotnych. Bardzo często można tu uzyskać oferty pracy sezonowej, nie oznacza to jednak, że nie znajdziemy tam również innych ofert zatrudnienia. Wiele z agencji specjalizuje się w zatrudnieniu określonych grup pracowników, np. wyższego szczebla, kadry zarządzającej, pracowników określonej branży lub do pracy w ściśle określonym kraju.

Zobacz również: Kwestionariusz osobowy dla osoby ubiegającej się o zatrudnienie - wzór

Aktywność w poszukiwaniu pracy a życie towarzyskie

O tym, że szukamy pracy, warto powiadomić najbliższą rodzinę i znajomych. Z tego względu spotkania rodzinne i towarzyskie są dobrą okazją do nawiązywania kontaktów, które mogą w przyszłości zaprocentować zatrudnieniem. Nie warto więc siedzieć w domu i odmawiać spotkań ze znajomymi, zwłaszcza jeśli większość z nich pracuje. Wiele osób znajduje pracę z polecenia zatrudnionych w danej firmie kolegów i koleżanek, co jest uznawane generalnie za pozytywne zjawisko – pracodawcy oszczędzają na rekrutacji, uzyskując sprawdzonego i lojalnego pracownika.

Rozwój osobisty

Okres poszukiwania pracy to doskonały czas na uzyskanie dodatkowych kwalifikacji i umiejętności. Osoby, które są zarejestrowane w urzędzie pracy jako bezrobotne, mogą skorzystać z oferty szkoleń grupowych, szkolenia indywidualnego, dofinansowania do studiów podyplomowych, pożyczki szkoleniowej. Mogą też ubiegać się o stypendium na kontynuowanie nauki. Wszystkie osoby poszukujące pracy mogą natomiast korzystać z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej, które działa w wojewódzkim urzędzie pracy.

Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Wiele osób śledzi też bieżące wydarzenia ze swojego regionu w serwisach internetowych, mediach. Dzięki temu można uzyskać informacje o darmowych szkoleniach, warsztatach, które poszerzają horyzonty i podnoszą szanse osoby poszukującej pracy na rynku. Dodatkowo udział w tego rodzaju zajęciach pozwala osobom bezrobotnym zachować aktywność w okresie bezrobocia i umożliwia kontakt z ciekawymi ludźmi. Tego rodzaju spotkania mogą być bardzo inspirujące. Efektem warsztatów, spotkań, rozmów z innymi osobami często są pomysły na własny biznes.

O tym, jak będzie wyglądała nasza aktywność w okresie poszukiwania pracy, decydujemy sami. Jednak warto zaznaczyć, że od tej decyzji zależy bardzo wiele, przede wszystkim to, jak szybko znajdziemy wymarzoną pracę.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

Zmiany w stażu pracy od 2026 roku. Więcej praw dla 5 mln pracowników

Zmiany w stażu pracy, które wejdą w życie 1 stycznia 2026 roku to więcej praw dla nawet 5 mln pracowników w Polsce. Nowe przepisy oznaczają też realny wzrost kosztów pracy. Działy kadr i płac już powinny przygotowywać się do zmian.

REKLAMA

Zmiana branży w 2025 – od czego zacząć i gdzie znaleźć ogłoszenia pracy?

Rynek pracy, jaki znaliśmy, właśnie przestaje istnieć. Dzieje się to na naszych oczach i tak naprawdę tempo zmian jest znacznie szybsze, niż przypuszczali eksperci. Choć brzmi to aż nadto dramatycznie, to jednak nie można zaprzeczyć, że wielu pracowników zmaga się aktualnie z poważnymi problemami zawodowymi, a pracodawcy dwoją się i troją, aby stworzyć nowe systemy zarządzania w rzeczywistości AI. Niektóre zawody już przestają istnieć lub przechodzą intensywne zmiany, u podstaw których znajdziemy wdrożenie czata GPT do codziennych obowiązków. Dla niektórych osób jedynym rozwiązaniem okazała się zmiana pracy, dla innych w grę wchodzi tylko zmiana branży. Przebranżowienie to współczesny odpowiednik ucieczki z tonącego statku - tylko w tym wypadku pracownik sam buduje swoją szalupę ratunkową. Zatem jak aktualnie wygląda temat zmiany branży? Jakie są powody? W którą stronę iść i gdzie szukać nowych zawodowych wyzwań?

Składka zdrowotna 2025: ryczałt, karta podatkowa, podatek liniowy, zasady ogólne. Jaka jest podstawa wymiaru? Ile procent?

Jaka jest podstawa wymiaru składki oraz kwota składki zdrowotnej w 2025 roku dla niektórych grup ubezpieczonych? ZUS informuje o wysokości składki na ryczałcie, karcie podatkowej, przy zasadach ogólnych, podatku liniowym, podatku od kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz dla osób współpracujących.

Do kiedy jest nabór firm i instytucji do pilotażu skróconego tygodnia pracy?

Pilotaż skróconego tygodnia pracy jest konieczny. Może się okazać, że powszechny zapis o krótszym czasie pracy będzie tragiczny dla polskiej gospodarki, firm i społeczeństwa. Do kiedy trwa nabór firm i instytucji do projektu?

2,5 tys. euro za pracę na magazynie w Szwecji i Norwegii. Ile zarobi pracownik produkcji i operator wózka widłowego?

Szwecja, Norwegia, Niemcy i Czechy to opłacalne kierunki na podjęcie pracy w wakacje. W państwach skandynawskich na magazynie można zarobić 2,5 tys. euro miesięcznie. Ile zarobi pracownik produkcji i operator wózka widłowego? Bardzo dobre zarobki są też w Niemczech i Czechach.

REKLAMA

Zmieniasz adres podczas zwolnienia lekarskiego (tzw. L4)? Masz tylko 3 dni na zgłoszenie. Sprawdź, co grozi za spóźnienie

Planujesz wyjechać do rodziny, będąc na zwolnieniu lekarskim albo zmieniłeś miejsce pobytu w trakcie choroby? Zgodnie z przepisami masz tylko trzy dni na zgłoszenie. W przeciwnym razie możesz stracić prawo do zasiłku chorobowego.

Dłuższe urlopy jednak nie dla wszystkich lecz dla wybranych, czyli dla kogo dodatkowe świadczenia. Nie będzie rewolucji w kodeksie pracy

Czas pracy skrócony do 35 godzin w tygodniu, a urlopy wydłużone z 20 dni i 26 dni do dni 35 – i to dla wszystkich. Takie niedawno były zapowiedzi odnośnie dwóch wielkich reform w kodeksie pracy. Rewolucje odwołane, o dłuższych urlopach należy zapomnieć. A krótszy tydzień pracy?

REKLAMA

OSZAR »