REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Lista najważniejszych umiejętności w CV 2025 [Badanie]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
najważniejsze umiejętności w cv 2025 kompetencje
Najważniejsze umiejętności w cv 2025 - top kompetencje według pokolenia Z
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Lista najważniejszych umiejętności, jakie można mieć w CV w 2025 roku wynika z badania przeprowadzonego przez Pracuj.pl. Czy wciąż prym wiodą umiejętności specjalistyczne? Co z kompetencjami językowymi? Jak pokolenie Z ocenia posiadanie umiejętności miękkich? Jak zmieniła się definicja sukcesu zawodowego?

rozwiń >

Najważniejsze umiejętności pracowników w 2025 r.

Na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy kluczowe okazują się nie tylko kompetencje techniczne, ale także umiejętności społeczne. Jak pokazuje najnowsze badanie Pracuj.pl, to właśnie umiejętności miękkie – takie jak empatia, komunikatywność czy umiejętność pracy zespołowej – są oceniane jako najważniejsze w budowaniu kariery zdaniem ponad połowy najmłodszych pracowników (54%). Kolejne miejsca, ale już istotnie dalej na liście, zajmują umiejętności specjalistyczne (37%) oraz znajomość języków obcych (35%). Nowe pokolenie redefiniuje podejście do kariery, kładąc nacisk na elastyczność, rozwój oraz zdolność adaptacji do zmieniającego się rynku pracy.

REKLAMA

Autopromocja

Umiejętności najważniejsze dla przyszłości zawodowej - badanie

REKLAMA

Czy wykształcenie nadal jest kluczem do sukcesu na rynku pracy? A może to umiejętności interpersonalne i znajomość języków obcych stanowią dziś największy atut? Młodzi pracownicy mają inne podejście do kariery niż ich starsi koledzy, a ich priorytety w zakresie kompetencji mogą zaskoczyć.

Aby lepiej zrozumieć te zmieniające się oczekiwania, serwis Pracuj.pl przeprowadził badanie, w którym zapytał Polaków o umiejętności, które uważają za najważniejsze dla swojej przyszłości zawodowej. Wyniki pokazują, że młodsze pokolenie redefiniuje kluczowe kompetencje i stawia na rozwój, który pozwala im elastycznie dostosować się do dynamicznego rynku pracy. Jak wskazują eksperci, podobne wnioski płyną także z rozmów prowadzonych podczas Festiwalu Pracuj.pl, gdzie młodzi kandydaci coraz częściej podkreślają znaczenie kompetencji miękkich i umiejętności adaptacyjnych w kontekście zmieniającego się rynku pracy.

umiejętności w cv 2025

Umiejętności w CV 2025

Pracuj.pl

Czym jest dziś sukces zawodowy?

Tradycyjne podejście do budowania kariery opierało się na formalnym wykształceniu oraz specjalistycznej wiedzy. Dyplom renomowanej uczelni i doświadczenie w konkretnej branży przez lata były synonimem zawodowego sukcesu. Jednak wraz z rozwojem technologii i przyspieszającym tempem zmian rynkowych, młodzi pracownicy zaczynają inaczej postrzegać swoje kompetencje. Coraz częściej dostrzegają, że w zmieniającym się świecie pracy kluczowe jest także to, jak potrafią współpracować, zarządzać relacjami i rozwiązywać problemy w środowisku zawodowym. Umiejętność adaptacji, kreatywność oraz zdolność do skutecznej komunikacji nabierają większego znaczenia, ponieważ pozwalają nie tylko odnaleźć się w różnorodnych zespołach, ale także efektywnie budować swoją ścieżkę zawodową na różnych etapach kariery.

Młode pokolenie doskonale zdaje sobie sprawę, że kompetencje techniczne mogą szybko się dezaktualizować, a zdolności interpersonalne pozostają uniwersalne. Dynamiczny rozwój nowych technologii sprawia, że pracownicy muszą nieustannie aktualizować swoją wiedzę, a sama znajomość narzędzi czy programów może nie wystarczyć – tym bardziej w czasach powszechnej automatyzacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

To właśnie dlatego młodzi coraz częściej traktują umiejętności miękkie jako kluczowy atut. Dzięki nim są w stanie nie tylko odnaleźć się w różnych rolach zawodowych, ale także skuteczniej zarządzać swoją karierą w dłuższej perspektywie. Pracodawcy coraz częściej doceniają kandydatów, którzy potrafią myśleć krytycznie, podejmować inicjatywę i efektywnie komunikować się w zróżnicowanych zespołach – zwłaszcza, że to wcale nie są umiejętności powszechne. Właśnie dlatego młodzi pracownicy coraz częściej traktują umiejętności miękkie jako kluczowy atut, pozwalający im nie tylko odnaleźć się w różnych rolach zawodowych, ale także skuteczniej zarządzać swoją karierą w dłuższej perspektywie – mówi Jolanta Lewandowska-Bitkowska, ekspertka ds. rekrutacji i rozwoju pracowników w Pracuj.pl.

lista najważniejszych umiejętności 2025

Lista najważniejszych umiejętności 2025

Pracuj.pl

Bardzo ważna znajomość języków i autoprezentacja

REKLAMA

Co ciekawe, młodzi pracownicy wyraźnie częściej niż starsze pokolenia wskazują znajomość języków obcych jako kluczowy czynnik wpływający na ich przyszłą karierę. Aż 35% osób w wieku 18-24 lata uważa tę kompetencję za niezbędną, podczas gdy wśród osób w wieku 55-65 lat ten odsetek wynosi zaledwie 19%. Wskazuje to na rosnące znaczenie globalizacji oraz międzynarodowych możliwości rozwoju zawodowego dla młodszych generacji.

Młodsze pokolenie dostrzega również większą wartość w umiejętności autoprezentacji. Podczas gdy niemal 1/5 najmłodszych pracowników uważa ją za istotną, w grupie najstarszych ten odsetek spada do zaledwie 11%. Może to wynikać z faktu, że dla młodych budowanie marki osobistej i skuteczne prezentowanie siebie w środowisku zawodowym ma coraz większe znaczenie – zarówno w kontekście poszukiwania pracy, jak i budowania sieci kontaktów zawodowych.

Umiejętności specjalistyczne wciąż mają ogromne znaczenie

Wśród najmłodszych pracowników wciąż dużą rolę odgrywają także umiejętności specjalistyczne (37%). To oznacza, że choć rynek pracy docenia wszechstronność, młodzi nadal przywiązują wagę do konkretnych kompetencji zawodowych.

Z jednej strony mamy wyraźny trend związany z docenianiem umiejętności miękkich, ale nie oznacza to, że młodzi rezygnują z rozwijania wiedzy branżowej i językowej. To połączenie elastyczności i specjalizacji sprawia, że są atrakcyjnymi kandydatami dla pracodawców, którzy poszukują zarówno ekspertów w swoich dziedzinach, jak i osób otwartych na rozwój i zmiany – dodaje Jolanta Lewandowska-Bitkowska.

umiejętności specjalistyczne 2025

Umiejętności specjalistyczne 2025

Pracuj.pl

Badanie Pracuj.pl pokazuje, że młodzi redefiniują kluczowe kompetencje zawodowe i stawiają na rozwój umiejętności, które pozwolą im odnaleźć się w różnych warunkach pracy. Ich podejście do kariery jest bardziej pragmatyczne – nie trzymają się sztywnych schematów i są gotowi do częstych zmian ścieżki zawodowej. W świecie, w którym tradycyjne stanowiska ewoluują, a nowe profesje powstają szybciej niż kiedykolwiek wcześniej, zdolność do szybkiego uczenia się i adaptacji jest kluczowa. Firmy, które rozumieją te zmiany, mogą budować bardziej innowacyjne i elastyczne zespoły, które skutecznie odnajdują się w dynamicznym środowisku biznesowym.

Konsultacja CV

Te zmiany widać również w relacji między kandydatami a pracodawcami – młodzi coraz częściej szukają nie tylko ofert pracy, ale także konkretnych wskazówek, jakie kompetencje są dziś najbardziej cenione i w jakim kierunku warto się rozwijać. Przestrzeń do takich rozmów stwarzają wydarzenia takiej, jak Festiwal Pracuj.pl – uczestnicy mogą spotkać się z przedstawicielami firm, dowiedzieć się więcej o wymaganiach na interesujących ich stanowiskach i skonsultować swoje CV. Wydarzenie to nie tylko możliwość znalezienia pracy czy stażu, ale także szansa na lepsze poznanie kultury organizacyjnej firm, uczestnictwo w inspirujących prelekcjach i zdobycie praktycznych wskazówek dotyczących kariery. Na miejscu można również wykonać profesjonalne zdjęcie do CV, a wszystkie konsultacje i spotkania są bezpłatne.

Festiwal Pracuj.pl odbędzie się 4 marca w Warszawie (EXPO XXI Warszawa) i 11 marca w Krakowie (EXPO Kraków). Wstęp jest bezpłatny – wystarczy pobrać bilet na stronie jobicon.pracuj.pl.

Firmy, które chcą skutecznie przyciągać młode talenty, powinny uwzględnić te zmiany w swoich strategiach i inwestować nie tylko w szkolenia techniczne, ale także w rozwój umiejętności interpersonalnych swoich pracowników.

Źródło: Pracuj.pl

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ekspertka BCC: Jawność wynagrodzeń nie jest przykrym obowiązkiem, tylko nowym rozdziałem w celu likwidacji nierówności czy świadomego zarządzania swoją karierą zawodową

W piątek, 9 maja 2025 r. posłowie przegłosowali w Sejmie nowelę Kodeksu pracy wprowadzającą nowy obowiązek dla pracodawców. Zgodnie z przegłosowaną dziś w Sejmie nowelizacją Kodeksu pracy, każdy pracodawca publikujący ogłoszenie o naborze na określone stanowisko będzie zobowiązany do podania przedziału wynagrodzenia – z jasno określoną kwotą minimalną i maksymalną.

Nie możemy zgubić człowieczeństwa

Rozmowa z Katarzyną Oksińską, dyrektorką Departamentu HR w Centralnym Ośrodku Informatyki, o tym, jak budować motywację do pracy w firmie sektora publicznego.

Boże Ciało 2025 i inne dni wolne [Czerwiec]

Zgodnie z ustawą o dniach wolnych od pracy w czerwcu 2025 roku występują 2 święta wolne od pracy. W całym roku jest ich 14. Kiedy wypada Boże Ciało? Ile jest dni wolnych od pracy w czerwcu?

Czy czterodniowy tydzień pracy jest realny?

Prawo do trzech wolnych dni w tygodniu to marzenie niejednego pracownika. Czy wkrótce ma szansę stać się realne? Czy czterodniowy tydzień pracy sprawdziłby się w polskich warunkach? Jak wygląda to w innych krajach?

REKLAMA

Wpłaty do PPK nalicza się od całego wynagrodzenia uczestnika PPK [Przykłady]

Jeśli uczestnikowi PPK przysługuje np. pakiet medyczny, finansowany w całości przez pracodawcę, również od wartości tego pakietu należy obliczyć i pobrać wpłaty do PPK. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy uczestnik PPK nie otrzymał w danym miesiącu żadnego wynagrodzenia poza tym świadczeniem – w takim przypadku pracodawca nie ma z czego pobrać wpłat do PPK finansowanych przez uczestnika.

2 dni plus do urlopu wypoczynkowego za każde 5 lat pracy. Co się dzieje z propozycją… Nie słychać o niej w kampanii prezydenckiej 2025 r.

W kwietniu 2024 ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej zapowiedziało wprowadzenie urlopu zależnego od stażu pracy dla grupy pracowników. 13 stycznia 2025 r., do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów trafił projekt nowelizacji. Co dalej z projektem?

Czterodniowy tydzień pracy. Czy polscy pracownicy są gotowi na taką zmianę czasu pracy w Kodeksie pracy

Coraz więcej krajów eksperymentuje z modelem czterodniowego tygodnia pracy, a pierwsze wyniki pokazują jego pozytywne skutki zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Czy polski rynek pracy jest już gotowy na czterodniowy tydzień pracy.

Karty lunchowe a ZUS: jak zgodnie z prawem korzystać z benefitów i zwolnienia ze składek?

Karty lunchowe na zakup posiłków to popularny benefit, który przynosi korzyści zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Firmy dzięki nim mogą uniknąć opłacania składek ZUS, ale tylko pod pewnymi warunkami. Co trzeba wiedzieć, by wszystko odbywało się zgodnie z prawem?

REKLAMA

Jest weto prezydenta! Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę zakładającą obniżenie składki zdrowotnej dla firm. Kancelaria Prezydenta uzasadniła decyzję brakiem konsultacji społecznych i wątpliwościami konstytucyjnymi. Zmiana miała objąć 2,5 mln przedsiębiorców i kosztować budżet państwa 4,6 mld zł.

Dodatkowy urlop dla pracownika ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Są warunki i apel o zmianę przepisów

Pracownikowi z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnoprawności przysługuje prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Nie przysługuje on jednak od razu i nie w każdym przypadku. Stąd propozycja zmiany aktualnych przepisów.

REKLAMA

OSZAR »