REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca zdalna a rozwój pracownika

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Quercus Sp. z o. o.
ekspert w zakresie wdrażania i serwisowania systemów SAP, autoryzowany Partner SAP
Praca zdalna a rozwój pracownika
Praca zdalna a rozwój pracownika
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rozwój pracownika podczas pracy zdalnej - jak go zaplanować? Czy można zdalnie ocenić wydajność pracy i ryzyko odejścia pracownika?

Rozwój podczas pracy zdalnej

Nawet jeśli w najbliższym czasie uda nam się uporać z pandemią, należy przypuszczać, że model pracy zdalnej lub hybrydowej stanie się jedną z obowiązujących form współpracy. Oznacza to nie tylko zmiany w sposobie ewidencjonowania i rozliczania czasu pracy, wdrożenie innych rozwiązań dotyczących zarządzania bieżącymi celami pracowników, ale także nowe spojrzenie na realizację ich celów długookresowych.

REKLAMA

Zdalna ocena wydajności pracy

REKLAMA

Ocena wydajności pracowników nie jest prostym zadaniem, zwłaszcza jeśli menedżer musi zweryfikować skomplikowane zadania, które podejmuje jego podwładny. Dodatkową trudnością może okazać się nowa formuła współpracy, a więc praca w systemie hybrydowym lub całkowicie zdalna. Po pierwsze z powodu braku codziennych kontaktów i możliwości oceniania zaangażowania i wydajności na bieżąco, na podstawie własnych obserwacji. Po drugie dlatego, że praca zdalna lub w systemie hybrydowym wymaga zmiany podejścia do oceny jej efektów (zadaniowe rozliczanie efektów pracy). Trzecim elementem, który zawsze trzeba uwzględnić, jest obiektywność oceny. Zadanie bardzo trudne, ale nie niemożliwe.

Rzetelna ocena wydajności i zaangażowania pracownika powinna opierać się na obiektywnych przesłankach, bo tylko wówczas jest sprawiedliwa. Trudno jest czasem oddzielić własną opinię od rzeczywistości, dlatego oceniając wydajność personelu, warto korzystać z narzędzi, które uwzględniają obiektywne czynniki. Tu z pomocą menedżerom przychodzą zaawansowane narzędzia zarządcze, pozwalające np. na ocenę wydajności w oparciu o takie kryteria, jak: opinie innych, ocena przełożonego, ocena roczna, ocena roczna własna.

Nowoczesne narzędzia, dostępne w chmurze, pozwalają na pogłębioną analizę, a więc tworzą klasyfikację pracowników pod względem ich wydajności, także w systemie pracy zdalnej. Na przykład w SAP SuccessFactors można stworzyć matrycę potencjału/wydajności pracowników. Zarówno klasyczna klasyfikacja, jak i wspomniana matryca pozwalają menedżerowi zaplanować kolejne kroki dotyczące ścieżki rozwoju poszczególnych członków zespołu” – wyjaśnia Wojciech Miszewski, ekspert w zakresie SuccessFactors w firmie Quercus, specjalizującej się we wdrożeniach SAP w obszarze HR.

Matryca potencjału/wydajności pracowników

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ocena ryzyka odejścia pracownika

W ostatnich latach pracodawcy przekonali się, że rekrutacja specjalistów jest trudna, czasochłonna, a przede wszystkim kosztowna. Choć pandemia zachwiała nieco równowagą na rynku pracy, wzmacniając pozycję pracodawców, dobrzy specjaliści są nadal doceniani. Dlatego właśnie teraz warto wdrożyć działania zapobiegające ich ewentualnemu odejściu. Z badania Pracuj.pl „Polacy w środowisku pracy” wynika bowiem, że mimo większej niepewności na rynku pracy, Polacy (86%) są otwarci na nowe oferty, a im młodsza grupa, tym ten odsetek jest wyższy (w grupach 18-24 lata i 25-34 lata wynosi ponad 90%).

Okazuje się, że zaawansowane narzędzia zarządcze pozwalają ocenić ryzyko odejścia pracownika oraz wpływ takiej decyzji na funkcjonowanie firmy.

Aby dokonać takiej oceny, należy stworzyć ranking pracowników uwzględniający ich kompetencje rdzenne i stanowiskowe. Kompetencje rdzenne to te, które ogólnie są wymagane w przedsiębiorstwie, stanowiskowe zaś – to te, które są niezbędne na danym stanowisku pracy. Zaawansowane narzędzia analityczne pozwalają na obliczenie ryzyka odejścia pracowników. Widząc taki niepokojący wynik, w kontekście wspomnianych kompetencji, możemy ocenić, czy na przykład pracownik nie posiada czasem zbyt wysokich kwalifikacji i po prostu może czuć się niedoceniony. A niespełnienie zawodowe jest drugim, po finansach, czynnikiem, który skłania do zmiany pracy” – podkreśla ekspert Quercus.

Plan ścieżki rozwoju pracowników

REKLAMA

Oczywiście dla organizacji ważny jest każdy pracownik, jednak szczególne miejsce zajmują talenty, a więc pracownicy z potencjałem. Analiza kompetencji personelu pozwoli wyłuskać firmowe diamenty. Jednak aby stały się brylantami, trzeba poddać je odpowiedniej „obróbce”, a więc wytyczyć taką ścieżkę rozwoju, która pozwoli na realizację celów zawodowych pracownika oraz celów pracodawcy.

Ocena kompetencji pozwala także na identyfikację braków kompetencyjnych, a w konsekwencji na zaplanowanie szkoleń, które je zniwelują. Czasem z konieczności muszą to być szkolenia stacjonarne, jednak coraz częściej firmy udostępniają platformy szkoleniowe dla pracowników, na których mogą oni realizować wyznaczone szkolenia oraz własne plany podnoszenia kompetencji zawodowych, zarówno twardych, jak i równie cenionych – miękkich” – podkreśla Wojciech Miszewski.

Informacje na temat kompetencji członków zespołu

Taki plan pozwoli nie tylko zniwelować luki kompetencyjne, ale również może być elementem długookresowej strategii sukcesji w firmie, opartej na wewnętrznej rekrutacji. Baza pracowników uwzględniająca ich potencjał i posiadane kompetencje to bowiem możliwość wyszukiwania pracowników według wielu kryteriów.

Im więcej kryteriów obejmuje baza firmy, tym większa szansa na dopasowanie potencjalnego kandydata do danego stanowiska pracy. Lista osób spełniających założone kryteria generowana jest w takim przypadku automatycznie, z zaznaczeniem, w jakim stopniu dany kandydat odpowiada wytycznym, czyli profilowi pracownika na danym stanowisku. Ponieważ ocena odbywa się na podstawie ustandaryzowanych kryteriów, może być przeprowadzona zdalnie, a co najważniejsze – obiektywnie, w oparciu o nowoczesne systemy analityczne” – podsumowuje przedstawiciel Quercus Sp. z o.o.

Talenty w firmie i stopień dopasowania do stanowiska

Narzędzia dotyczące analizy kompetencji i planowania ścieżki rozwoju powinny być udostępniane również pracownikom. Mogą oni ocenić, jak wypadają na tle oczekiwań wobec danego stanowiska pracy, jakie posiadają luki kompetencyjne oraz w jakim kierunku warto się rozwijać. Zdaniem Wojciecha Miszewskiego, eksperta w zakresie narzędzia SuccessFactors w firmie Quercus – rola przełożonego w planowaniu ścieżki rozwoju pracowników jest istotna, jednak najlepsze efekty uzyskuje się, kiedy to pracownik sam dąży do wytyczonych przez siebie celów. Należy mu je tylko umiejętnie wskazać i udostępnić narzędzia do ich realizacji.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czerwiec 2025: kalendarz do druku [PDF]

Pobierz kalendarz czerwca 2025 do druku z miejscem na notatki. Czerwiec 2025 roku zawiera dwa święta ustawowo wolne od pracy. W tym miesiącu jest również Dzień Dziecka i Dzień Ojca. Najważniejsze daty już są zaznaczone. Wydrukuj i dopisz ważne notatki.

PPK: 10 dni i 3 miesiące to ważne terminy przy zawieraniu umowy o zarządzanie i prowadzenie PPK

Wdrożenie PPK to przede wszystkim wybór instytucji finansowej i zawarcie umowy o zarządzanie oraz umowy o prowadzenie PPK. Podmiot zatrudniający musi pamiętać o ważnych terminach: 10 dni i 3 miesiące. Jakie obowiązki ma pracodawca? Co z mikroprzedsiębiorcą?

O 339,50 zł więcej dorobi emeryt i rencista od czerwca 2025 roku

Rosną limity dorabiania dla rencistów i wcześniejszych emerytów. Chodzi o kwoty, po przekroczeniu których ZUS obniża lub zawiesza pobierane świadczenie emerytalne lub rentowe. To dobra wiadomość.

Zautomatyzuj HR z SyKOF HR i przygotuj organizację na erę AI

Automatyzacja to nie tylko wygoda – to fundament dla wdrażania sztucznej inteligencji w HR. System SyKOF HR wspiera organizacje w cyfrowej transformacji procesów kadrowo-płacowych, integrując się z ekosystemem ERP i tworząc fundament pod przyszłościowe zastosowania AI.

REKLAMA

14 emerytura 2025 - kiedy wypłata? [Rozporządzenie]

14 emerytura będzie także w 2025 roku. Kiedy można spodziewać się wypłaty dodatkowego świadczenia dla emerytów i rencistów? Ile wynosi czternastka? Jst rozporządzenie Rady Ministrów. Oto najważniejsze informacje.

Jazda na rowerze: dla pracownika benefit z karty sportowej i korzyść dla zdrowia

Coraz cieplejsze dni zachęcają do aktywności fizycznej, takiej jak jazda rowerem. Z roku na rok przybywa osób, które decydują się na mniej lub bardziej regularne dojeżdżanie takim jednośladem do pracy.

Jawność wynagrodzeń: większość jest za, ale pod warunkiem, że dotyczy ona wyłącznie cudzych płac a nie własnych zarobków

Najnowsze badanie przynosi wiedzę o aktualnych poglądach polskich pracowników. Polacy o jawności wynagrodzeń: chcemy znać zarobki innych, ale swoich nie chcemy ujawniać. Czy zmiana prawa, którą sprawi wdrożenie dyrektywy o jawności płac to zmieni?

Zatrudnianie cudzoziemców w 2025 roku [Przewodnik i zmiany krok po kroku]

W dobie globalizacji coraz więcej polskich firm sięga po talenty spoza kraju. Od 1 czerwca 2025 r. proces zatrudniania cudzoziemców zostanie zmodernizowany i w pełni zdigitalizowany dzięki nowej ustawie z 20 marca 2025 r. o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom. Choć formalności nadal wymagają precyzji, są prostsze, szybsze i dostępne online.

REKLAMA

Pracownicy teraz: praca bez poczucia sensu nie daje satysfakcji

Według 91 proc. polskich „zetek” i millenialsów praca bez poczucia sensu nie daje satysfakcji. Wśród priorytetów młodych pracowników są także niezależność finansowa i work-life balance. Jeśli te warunki nie są spełniane, potrafią oni zrezygnować z pracy i szukać nowego pracodawcy.

Dobre samopoczucie w miejscu pracy, to kluczowe oczekiwanie najmłodszych pracowników czyli Zetek

Dla Zetek pracowników w pracy ważna jest równowaga między życiem zawodowym i prywatnym. Otwarta komunikacja z przełożonym, równowaga między życiem zawodowym i prywatnym oraz stabilność zawodowa - to wartości, którymi najczęściej kierują się przedstawiciele pokolenia Z przy wyborze pracodawcy.

REKLAMA

OSZAR »