REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wydanie świadectwa pracy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Radca prawny Agnieszka Śniegowska
Wydawanie świadectwa pracy. /Fot. Fotolia
Wydawanie świadectwa pracy. /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Wydanie świadectwa pracy to bezwzględny obowiązek pracodawcy. Nie zależy od podstawy nawiązania stosunku pracy, sposobu jego rozwiązania ani długości okresu zatrudnienia. Kiedy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy?

Obowiązek wydania świadectwa pracy

Pracodawca ma obowiązek wydania świadectwa pracy pracownikowi (art. 97 kodeksu pracy). Obowiązek ten jest bezwzględny, nie zależy od podstawy nawiązania stosunku pracy, trybu jego rozwiązania czy długości okresu zatrudnienia. Nie może być również uzależniony od uprzedniego rozliczenia się pracownika z pracodawcą. Świadectwo pracy wydaje się w związku z zakończeniem stosunku pracy (jego rozwiązaniem lub wygaśnięciem). Reguła ta doznaje wyjątku w przypadku terminowych umów o pracę, a konkretnie umowy o pracę na okres próby, na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy. Świadectwo pracy obejmuje wówczas zakończone okresy zatrudnienia na podstawie tych umów zawartych w okresie 24 miesięcy, liczonych od zawarcia pierwszej z nich. 

REKLAMA

Zobacz również: Zasady wydawania świadectwa pracy - kontrowersyjne przepisy w praktyce

Oznacza to, że przy umowie na czas nieokreślony świadectwo pracy wydaje się raz, w dniu, w którym stosunek pracy ulega rozwiązaniu lub wygaśnięciu, bez względu na to ile faktycznie trwał. Natomiast w sytuacji, w której z pracownikiem zawarto jedną lub więcej wskazanych umów terminowych, także w przypadku gdy poprzedzają one umowę o pracę na czas nieokreślony, pracodawca może wydać jedno zbiorcze świadectwo pracy albo świadectwo (świadectwa) pracy dokumentujące poszczególne okresy zatrudnienia wynikające z tych umów.

Zbiorcze świadectwo pracy

Zbiorcze świadectwo pracy wydaje się za okres zatrudnienia na podstawie ww. umów terminowych, które zostały zawarte z pracownikiem w okresie kolejnych 24 miesięcy i na rzecz pracownika, który pozostanie w zatrudnieniu do tego czasu. Termin ten liczy się od dnia zawarcia pierwszej z ww. umów, a pomiędzy kolejnymi umowami o pracę mogą występować przerwy. Zbiorcze świadectwo wydaje się z upływem 24 miesięcy albo później. Drugi wariant dotyczy sytuacji, w której ostatnia z umów terminowych zostaje zawarta przed końcem 24-miesięcznego okresu, ale nie rozwiązuje się ani nie wygasa w tej dacie tylko później. W ten sposób nie wydaje się świadectwa pracy w trakcie trwania umowy, a 24-miesięczny ulega przedłużeniu i dopiero z chwilą zakończenia umowy wydawane jest świadectwo. Tym samym jednym dokumentem obejmuje się cały 24-miesięczny okres zatrudnienia pracownika bez względu na to ile umów terminowych w tym czasie zawarto, na jak długo i ile wynosiły przerwy między nimi.

Polecamy także serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zbiorczego świadectwa nie wydaje się w sytuacji, w której pracownik (zatrudniony w ramach ww. umów terminowych) zażąda wydania świadectwa za inny okres. Takie żądanie może być zgłoszone w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem każdej z ww. terminowych umów o pracę lub kilku z nich za łączny okres zatrudnienia, jaki został zakończony przez zgłoszeniem żądania. W takiej sytuacji pracodawca powinien wydać świadectwo pracy zgodnie z żądaniem pracownika, co oznacza, że może być zobligowany do wydania świadectwa po zakończeniu każdej z umów z osobna albo kilku z nich łącznie. Świadectwo wydaje się w takim przypadku w ciągu 7 dni od dnia złożenia pisemnego wniosku przez pracownika.
Zbiorczego świadectwa nie wydaje się również w sytuacji, w której pracownik pozostawał w stosunku pracy na podstawie ww. umów terminowych krócej niż 24 miesiące. Skoro bowiem zbiorcze świadectwo wydaje się z upływem 24 miesięcznego okresu zatrudnienia albo później, to w tej dacie pracownik powinien pozostawać w stosunku pracy. Zakończenie stosunku pracy przed tym terminem oznacza, że pracodawca powinien wydać świadectwo pracy według ogólnych reguł.

Termin i sposób wydania świadectwa pracy

Świadectwo pracy wydaje się niezwłocznie, w ww. terminach, bezpośrednio pracownikowi lub upoważnionej przez niego osobie. Jeżeli nie jest to możliwe, to w ciągu 7 dni, liczonych od dnia upływu ww. terminu, pracodawca powinien świadectwo pracy przesłać (pocztą) albo doręczyć w inny sposób pracownikowi (lub ww. osobie).

Opisane zasady wydawania świadectw pracy obowiązują od dnia 21 marca 2011 roku i dotyczą umów o pracę zawartych od tej daty. 

Zadaj pytanie: Forum Kadry

www.ghmw.pl

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wypadki przy pracy 2024 [GUS]

Wypadki przy pracy w 2024 roku - jakie są statystyki GUS? Okazuje się, że liczba wypadków ogółem spada, ale rośnie liczba wypadków ciężkich i śmiertelnych. Jakie jest wskaźnik wypadkowości?

Rekrutacja smart. Jak wykorzystać AI, by zatrudniać lepiej, szybciej i bardziej fair?

Rekrutacja smart to nowoczesne podejście do zatrudniania oparte na danych, analityce i sztucznej inteligencji, zamiast na deklaracjach z CV czy subiektywnych ocenach. Technologia umożliwia obiektywną i powtarzalną ocenę dopasowania do roli, wspierając bardziej sprawiedliwe i efektywne decyzje rekrutacyjne. Warto zatem odejść od bezkrytycznej wiary w CV czy testów osobowości i stworzyć kandydatom warunki do pokazania, co naprawdę potrafią. To nie futurystyczna wizja, ale konieczność w obliczu przeciążenia informacyjnego i rosnących wyzwań na rynku pracy.

Problemy z zasiłkami przedsiębiorców. ZUS odmawia wypłaty. Rzecznik MŚP interweniuje

Do końca 2021 roku brak opłaty składki chorobowej w terminie albo opłacenie jej w niepełnej wysokości skutkowało automatyczną utratą ubezpieczenia chorobowego przez przedsiębiorcę. Obecnie przepisy zostały zmienione i nie dochodzi do tego, jeśli niedopłata wynosi do 1% minimalnego wynagrodzenia. Aktualnie, mimo zmiany przepisów, ZUS odmawia wypłaty świadczeń zasiłkowych, gdy przedsiębiorcy nie podlegali ubezpieczeniu chorobowemu w okresie przed 2022 r. Rzecznik MŚP interweniuje.

Pilotaż 4-dniowego tygodnia pracy: wyjaśnienia, konsultacje, wyniki analiz, przedstawiciel MŚP w zespole

Rusza pilotaż 4-dniowego tygodnia pracy. Rzecznik MŚP prosi o wyjaśnienia w tej sprawie. Apeluje również o gruntowne konsultacje i wyniki analiz dotyczące skróconego tygodnia pracy. Postuluje o włączenie przedstawiciela Rzecznika MŚP do zespołu ds. skróconego czasu pracy.

REKLAMA

Zmiany w zawodzie psychologa 2025: jest projekt ustawy

Będą duże zmiany w zawodzie psychologa. Jest projekt ustawy o zawodzie psychologa oraz samorządzie psychologów. Aktualne przepisy są niezgodne z prawem. Co się zmieni?

ZUS: renta wdowia 2025. Komu się należy i jaka jest wysokość świadczenia? [WNIOSEK]

Seniorzy wciąż pytają komu w 2025 r. należy się renta wdowia. ZUS tłumaczy, ile wynosi świadczenie, jakie są warunki i jak złożyć wniosek. Czy można dorabiać do renty wdowiej?

Do 31 maja 2025 r. odpis na ZFŚS. Ile wynosi?

Pierwszą ratę odpisu na ZFŚS należy przekazać do końca maja 2025 roku (31 maja – sobota). Ile wynosi odpis na ZFŚS w 2025 roku? Kiedy trzeba wpłacić drugą ratę?

Pracujący, bezrobotni i bierni zawodowo. GUS opublikował wyniki wstępne BAEL w I kwartale 2025 r.

Główny Urząd Statystyczny opublikował wyniki wstępne Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w I kwartale 2025 r. Wyniki te odnoszą się do ludności przebywającej lub zamierzającej przebywać na terenie kraju przez co najmniej 12 miesięcy, zamieszkałej w gospodarstwach domowych.

REKLAMA

Work-life balance wciąż wyzwaniem polskich mam

Im starsze dziecko, tym większe zaangażowanie kobiet w nieodpłatną pracę opiekuńczą. Chociaż rośnie udział ojców, to nadal jest on niewielki, zwłaszcza w opiece nad starszymi dziećmi. Takie wnioski płyną z raportu przygotowanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Fundację Share the Care.

Czerwiec 2025: kalendarz do druku [PDF]

Pobierz kalendarz czerwca 2025 do druku z miejscem na notatki. Czerwiec 2025 roku zawiera dwa święta ustawowo wolne od pracy. W tym miesiącu jest również Dzień Dziecka i Dzień Ojca. Najważniejsze daty już są zaznaczone. Wydrukuj i dopisz ważne notatki.

REKLAMA

OSZAR »