REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Outsourcing HR - kiedy to się opłaca?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 Fabryka Motywacji
Szkolenia, rekrutacja, coaching i mentoring, doradztwo HR, doradztwo biznesowe.
Anna Piekut
Outsourcing HR - kiedy to się opłaca?
Outsourcing HR - kiedy to się opłaca?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rynek outsourcingu w Polsce rokrocznie notuje wzrosty. Według raportu Fundacji Pro Progressio sektor usług outsourcingowych w 2015 roku powiększał się o 18-20 proc. Coraz większą popularnością cieszy się outsourcowanie usług HR. I to nie dziwi, bo dobry outsourcing w tym zakresie przynosi zarówno bezpośrednie korzyści ekonomiczne, jak i personalne – pozwala skupić się na rozwoju firmy i jej pracowników.

Pokutuje przekonanie, że outsourcowanie usług HR jest zarezerwowane dla dużych albo bardzo dużych organizacji, bo tam taka usługa jest ekonomicznie uzasadniona. Doświadczenie podpowiada, że nie do końca tak to wygląda. Organizacja, która zatrudnia 30 pracowników też może na outsourcingu HR skorzystać. Zewnętrzny organ, który na świeżo oceni procesy HR-owe w organizacji – niezależnie od jej wielkości – może w dłuższej perspektywie wyprowadzić ją ze stagnacji. Poza tym – łatwiej jest wdrożyć pozytywne praktyki kiedy firma jest niewielkich rozmiarów, niż prostować je wtedy, gdy się rozrośnie. Wówczas outsourcowanie usług HR jest po pierwsze bardziej kosztowne, bo obejmuje większy zespół i więcej procesów, a po drugie – czasochłonne.

REKLAMA

INFORAKADEMIA poleca: Role HR Business Partnera

Szersza perspektywa i gotowe know-how

Firmy dostarczające pewien standard działań HR-owych mają bazę wiedzy, z której korzystają przy obsłudze kolejnych klientów, swoje know-how. Nie muszą za każdym razem od nowa wypracowywać gotowych rozwiązań, a to przyspiesza cały proces ich wdrażania. Implementują po prostu sprawdzone rozwiązania, dostosowując je do specyfiki danej organizacji. Sytuację firmy oceniają z zewnątrz, kierując się obiektywnymi kryteriami, bo nie są uwikłane w żadne relacje personalne. Takie nakierowanie na organizację jako całość w znakomitej większości przypadków działa na jej korzyść.

Działanie w symbiozie

Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest połączenie zalet wewnętrznego działu HR z HR outsourcowanym. W zależności od sytuacji organizacji taka współpraca wygląda różnie. Niekiedy wewnętrzny HR przekazuje firmie zewnętrznej czynności mechaniczne, takie jak kalkulacje wynagrodzeń, a sam przejmuje działania związane z budowaniem i realizacją strategii rozwojowej pracowników. Czasami jest odwrotnie: to HR z zewnątrz mając szerszą perspektywę ma za zadanie konstruować i realizować strategię rozwojową, a ten wewnętrzny zajmuje się twardymi aspektami zarządzania kadrami. Najważniejsze jest to, by te dwa filary wzajemnie rozumiały swoje zadania i by się wspierały wiedzą i doświadczeniem.

Po czym poznać, że to się opłaca?

REKLAMA

Częstym argumentem wysuwanym przeciw zatrudnianiu firmy zewnętrznej do realizacji działań HR, jest problem z określeniem efektywności biznesowej i z precyzyjnym przełożeniem jej działań na zysk wyrażony w cyfrach. Zmiany proponowane przez zewnętrzny HR przekładają się na pieniądz, ale jest to pieniądz trudno mierzalny. Takie działania widać długofalowo na przykład w zmniejszeniu rotacji pracowników, a co za tym idzie – liczbie osób nowo zatrudnionych, kosztach procesów rekrutacyjnych oraz wdrożenia do organizacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Można pokusić się o twierdzenie, że tam, gdzie wdraża się zewnętrzną obsługę niektórych elementów HR, realizacja strategii ZZL jest na wyższym poziomie i to się opłaca. Wówczas mamy bowiem do czynienia z efektem synergii: HR-owcy wewnętrzni rozwijają się czerpiąc z know-how firmy outsourcingowej, a ta czerpie od nich budując tym samym swoje doświadczenie. Wspólnymi siłami dążą do realizacji celu nadrzędnego, jakim jest rozwój organizacji i pracujących w niej ludzi.

Autor: Anna Piekut - w Fabryce Motywacji odpowiedzialna jest przede wszystkim za procesy rekrutacyjne dla klientów. Rekrutacjami zajmuje się od 10 lat. Współpracuje zarówno z małymi organizacjami, jak i korporacjami międzynarodowymi. Rekrutuje na różnego rodzaju stanowiska: od podstawowych, asystenckich, po specjalistyczne i top management w różnych branżach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zatrudnianie cudzoziemców w 2025 roku [Przewodnik i zmiany krok po kroku]

W dobie globalizacji coraz więcej polskich firm sięga po talenty spoza kraju. Od 1 czerwca 2025 r. proces zatrudniania cudzoziemców zostanie zmodernizowany i w pełni zdigitalizowany dzięki nowej ustawie z 20 marca 2025 r. o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom. Choć formalności nadal wymagają precyzji, są prostsze, szybsze i dostępne online.

Pracownicy teraz: praca bez poczucia sensu nie daje satysfakcji

Według 91 proc. polskich „zetek” i millenialsów praca bez poczucia sensu nie daje satysfakcji. Wśród priorytetów młodych pracowników są także niezależność finansowa i work-life balance. Jeśli te warunki nie są spełniane, potrafią oni zrezygnować z pracy i szukać nowego pracodawcy.

Dobre samopoczucie w miejscu pracy, to kluczowe oczekiwanie najmłodszych pracowników czyli Zetek

Dla Zetek pracowników w pracy ważna jest równowaga między życiem zawodowym i prywatnym. Otwarta komunikacja z przełożonym, równowaga między życiem zawodowym i prywatnym oraz stabilność zawodowa - to wartości, którymi najczęściej kierują się przedstawiciele pokolenia Z przy wyborze pracodawcy.

Samotni wśród ludzi

Rozmowa z dr Sylwią Hałas-Dej, dziekanem Kozminski Executive Business School w Akademii Leona Koźmińskiego, o tym, jak radzić sobie z izolacją na wysokim stanowisku.

REKLAMA

Praca zdalna, zadaniowy czas pracy. Nie, teraz zupełnie inna forma zatrudnienia jest na absolutnym topie rynku pracy, jaka

80 proc. pracowników tymczasowych i kontraktorów odczuwa satysfakcję z pracy projektowej. Wielu specjalistów, kiedy pozna zalety takich form współpracy z firmami, to nie chce już wracać na etat. Dlatego praca projektowa szybko zyskuje zwolenników.

Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

REKLAMA

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania z PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

REKLAMA

OSZAR »