REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenia rodzinne - nowe dokumenty

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Eliza Lech

REKLAMA

Od 4 stycznia 2013 r. wprowadzone zostały nowe dokumenty potrzebne do uzyskania świadczeń rodzinnych. Najważniejsze zmiany polegają na wprowadzeniu nowych wzorów wniosków niezbędnych do ubiegania się o specjalny zasiłek opiekuńczy oraz „becikowe”.

Od 1 stycznia 2013 r. zmienione zostały zasady przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego, jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka, tzw. becikowego oraz wprowadzone zostało nowe świadczenie – specjalny zasiłek opiekuńczy. W związku z tym również od 4 stycznia 2013 r. wprowadzone zostały nowe wzory:

REKLAMA

Autopromocja
  • wniosku o ustalenie prawa do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka oraz
  • wniosku o ustalenie prawa do nowego świadczenia opiekuńczego – specjalnego zasiłku opiekuńczego.

REKLAMA

Osoby, które od 1 stycznia 2013 r. ubiegają się o tzw. becikowe i o specjalny zasiłek opiekuńczy, są zobowiązane do złożenia oświadczeń lub zaświadczeń (np. z zakładu pracy, urzędu skarbowego) dokumentujących ich dochody (art. 1 ustawy z 12 października 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych, art. 1 ustawy z 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw). O tym, jakie dokumenty dana osoba jest zobowiązana dołączyć do wniosku, decyduje jej indywidualna sytuacja rodzinna i dochodowa.

W przypadku jednak, gdy okoliczności sprawy mające wpływ na prawo do świadczeń (specjalnego zasiłku opiekuńczego, świadczenia pielęgnacyjnego oraz „becikowego”) wymagają potwierdzenia innym dokumentem niż wymienione w rozporządzeniu MPiPS z 3 stycznia 2013 r., podmiot realizujący świadczenia rodzinne może domagać się takiego innego dokumentu.

Zmiany w „becikowym”

Wprowadzony został sformalizowany wzór wniosku o jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka. A zatem osoby ubiegające się o jednorazową zapomogę na dzieci urodzone po 31 grudnia 2012 r. będą musiały złożyć wniosek o to świadczenie według wzoru określonego w załączniku nr 15 do rozporządzenia MPiPS z 3 stycznia 2013 r., a nie tak jak dotychczas na dowolnym wzorze wniosku.

WAŻNE!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Osoby ubiegające się o „becikowe” na dzieci urodzone po 31 grudnia 2012 r. będą musiały złożyć wniosek o to świadczenie według nowego wzoru.

Od 1 stycznia 2013 r. osoby ubiegające się o „becikowe” (na dzieci urodzone po 31 grudnia 2012 r.) są zobowiązane do złożenia oświadczeń lub zaświadczeń dokumentujących ich dochody (w związku z wprowadzeniem kryterium dochodowego w wysokości 1922 zł netto na osobę w rodzinie). Wysokość dochodu na potrzeby ustalenia prawa do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka będzie ustalana na podstawie zasad określonych w ustawie o świadczeniach rodzinnych (analogicznie jak do zasiłku rodzinnego). A zatem będzie brany pod uwagę dochód z roku poprzedzającego okres zasiłkowy, na który osoba ubiega się o to świadczenie.


Dokumenty potwierdzające wysokość dochodu rodziny to:

  • zaświadczenie wydane przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego lub oświadczenie o dochodzie podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, uzyskanym w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy,
  • oświadczenia członków rodziny o wysokości uzyskanego dochodu w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy, jeżeli członkowie rodziny rozliczają się na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,
  • oświadczenia członków rodziny o wysokości uzyskanego w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy innego dochodu niepodlegającego opodatkowaniu (np. dochód z gospodarstwa rolnego, alimenty na rzecz dzieci, stypendia),
  • zaświadczenie lub oświadczenie o wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne,
  • oświadczenie lub zaświadczenie właściwego organu gminy o wielkości gospodarstwa rolnego wyrażonej w hektarach przeliczeniowych ogólnej powierzchni w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy albo nakaz płatniczy za ten rok,
  • przekazy lub przelewy pieniężne dokumentujące wysokość alimentów, jeżeli członkowie rodziny są zobowiązani wyrokiem sądu lub ugodą sądową do ich płacenia na rzecz osoby spoza rodziny,
  • dokument określający datę utraty dochodu oraz miesięczną wysokość utraconego dochodu,
  • dokument określający wysokość dochodu uzyskanego przez członka rodziny oraz liczbę miesięcy, w których dochód był osiągany – w przypadku uzyskania dochodu w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy,
  • kopia odpisu wyroku sądu zasądzającego alimenty na rzecz osób w rodzinie lub kopia odpisu protokołu posiedzenia zawierającego treść ugody sądowej, przekazy lub przelewy pieniężne dokumentujące faktyczną wysokość otrzymanych alimentów, w przypadku uzyskania alimentów niższych niż zasądzone w wyroku lub ugodzie sądowej, oraz zaświadczenie komornika o całkowitej lub częściowej bezskuteczności egzekucji alimentów, a także o wysokości wyegzekwowanych alimentów.

Oprócz dokumentów stwierdzających wysokość dochodów członków rodziny, do wniosku o „becikowe” (tak jak dotychczas) należy dołączyć:

  • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka oraz
  • zaświadczenie o pozostawaniu kobiety pod opieką medyczną od 10. tygodnia ciąży do porodu (wymóg ten nie dotyczy opiekuna prawnego dziecka, opiekuna faktycznego dziecka, tj. osoby, która faktycznie opiekuje się dzieckiem, jeżeli wystąpiła z wnioskiem do sądu rodzinnego o przysposobienie dziecka, a także osoby, która przysposobiła dziecko).

W przypadku osoby samotnie wychowującej dziecko do wniosku należy dołączyć odpis prawomocnego orzeczenia sądu orzekającego rozwód lub separację albo odpis zupełny lub skrócony aktu zgonu małżonka lub rodzica dziecka.

Zmiany w świadczeniu pielęgnacyjnym

Od 1 stycznia 2013 r. świadczenie pielęgnacyjne przysługuje osobom uprawnionym, jeżeli niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała:

  • nie później niż do ukończenia 18. roku życia lub
  • w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25. roku życia.

Od nowego roku osoby, które będą się ubiegać o świadczenie pielęgnacyjne na dziecko, którego niepełnosprawność powstała między 18. a 25. rokiem życia (w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej), będą zobowiązane udokumentować fakt, że niepełnosprawność dziecka powstała w trakcie nauki.

WAŻNE!

Osoby ubiegające się o świadczenie pielęgnacyjne na dziecko, którego niepełnosprawność powstała w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, są zobowiązane udokumentować ten fakt.

Więcej na ten temat przeczytasz w płatnej części serwisu w artykule: Jakie nowe dokumenty muszą składać ubiegający się o świadczenia rodzinne

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polski rynek pracy przyciąga wykwalifikowanych pracowników z innych krajów

Polska na podium krajów UE przyciągających wykwalifikowanych pracowników. Choć do liderujących Niemiec wciąż nam daleko, Polska wyrasta na kluczowego gracza w regionie, jeśli chodzi o przyciąganie zagranicznych specjalistów.

Fachowiec na samozatrudnieniu: kontrakt menadżerski z polisami asekurującymi ryzyka, które musi podejmować menadżer

Okazuje się, że odpowiednio dobrane pakiety ochronne nie tylko zwiększają bezpieczeństwo freelancerów i osób zatrudnionych w oparciu o umowę B2B, ale również stanowią atrakcyjny benefit. Może on przyciągać najlepszych specjalistów i budować lojalność wobec firmy.

Wyższe wynagrodzenia młodocianych i nowe stawki wpłat na PFRON od czerwca 2025 r. – sprawdź, ile wyniosą

Od 1 czerwca 2025 roku wzrosną minimalne wynagrodzenia pracowników młodocianych odbywających przygotowanie zawodowe oraz kwoty wpłat na PFRON. To efekt ogłoszenia nowej wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia przez GUS. Sprawdź aktualne stawki obowiązujące w okresie wakacyjnym.

Ekspertka BCC: Jawność wynagrodzeń nie jest przykrym obowiązkiem, tylko nowym rozdziałem w celu likwidacji nierówności czy świadomego zarządzania swoją karierą zawodową

W piątek, 9 maja 2025 r. posłowie przegłosowali w Sejmie nowelę Kodeksu pracy wprowadzającą nowy obowiązek dla pracodawców. Zgodnie z przegłosowaną dziś w Sejmie nowelizacją Kodeksu pracy, każdy pracodawca publikujący ogłoszenie o naborze na określone stanowisko będzie zobowiązany do podania przedziału wynagrodzenia – z jasno określoną kwotą minimalną i maksymalną.

REKLAMA

Nie możemy zgubić człowieczeństwa

Rozmowa z Katarzyną Oksińską, dyrektorką Departamentu HR w Centralnym Ośrodku Informatyki, o tym, jak budować motywację do pracy w firmie sektora publicznego.

Boże Ciało 2025 i inne dni wolne [Czerwiec]

Zgodnie z ustawą o dniach wolnych od pracy w czerwcu 2025 roku występują 2 święta wolne od pracy. W całym roku jest ich 14. Kiedy wypada Boże Ciało? Ile jest dni wolnych od pracy w czerwcu?

Czy czterodniowy tydzień pracy jest realny?

Prawo do trzech wolnych dni w tygodniu to marzenie niejednego pracownika. Czy wkrótce ma szansę stać się realne? Czy czterodniowy tydzień pracy sprawdziłby się w polskich warunkach? Jak wygląda to w innych krajach?

Wpłaty do PPK nalicza się od całego wynagrodzenia uczestnika PPK [Przykłady]

Jeśli uczestnikowi PPK przysługuje np. pakiet medyczny, finansowany w całości przez pracodawcę, również od wartości tego pakietu należy obliczyć i pobrać wpłaty do PPK. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy uczestnik PPK nie otrzymał w danym miesiącu żadnego wynagrodzenia poza tym świadczeniem – w takim przypadku pracodawca nie ma z czego pobrać wpłat do PPK finansowanych przez uczestnika.

REKLAMA

2 dni plus do urlopu wypoczynkowego za każde 5 lat pracy. Co się dzieje z propozycją… Nie słychać o niej w kampanii prezydenckiej 2025 r.

W kwietniu 2024 ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej zapowiedziało wprowadzenie urlopu zależnego od stażu pracy dla grupy pracowników. 13 stycznia 2025 r., do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów trafił projekt nowelizacji. Co dalej z projektem?

Czterodniowy tydzień pracy. Czy polscy pracownicy są gotowi na taką zmianę czasu pracy w Kodeksie pracy

Coraz więcej krajów eksperymentuje z modelem czterodniowego tygodnia pracy, a pierwsze wyniki pokazują jego pozytywne skutki zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Czy polski rynek pracy jest już gotowy na czterodniowy tydzień pracy.

REKLAMA

OSZAR »