REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zmiana regulaminu wynagradzania a podstawa wymiaru zasiłku

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

W regulaminie wynagradzania, który obowiązuje u nas od 1 listopada 2007 r., jest zapis, zgodnie z którym wypłacaną pracownikom premię kwartalną pomniejsza się procentowo za okresy usprawiedliwionej nieobecności w pracy o 5% za każdy dzień nieobecności w kwartale. Do 31 października 2007 r. premie kwartalne były ustalane na podstawie wynagrodzenia za efektywnie wykonaną pracę, czyli pomniejszane proporcjonalnie za okresy niezdolności do pracy. Pracownica chorowała w październiku 2007 r. i teraz od 14 stycznia 2008 r. dostarczyła nam kolejne zwolnienie lekarskie, czyli od poprzedniej choroby nie minęły 3 miesiące kalendarzowe. Czy podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy ustalić ponownie? Jeżeli tak, to jak w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego uwzględnić premię kwartalną w związku ze zmianą regulaminu wynagradzania?

RADA

REKLAMA

Autopromocja

W tym przypadku za czas choroby pracownicy nie powinni Państwo ustalać na nowo podstawy wymiaru wynagrodzenia, które przysługuje od 14 stycznia 2008 r.

UZASADNIENIE

Przy ustalaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia za czas choroby oraz zasiłku chorobowego nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, które nie są zmniejszane za czas pobierania tych świadczeń (zgodnie z obowiązującymi w zakładzie pracy przepisami o wynagradzaniu).

Jeżeli zakład pracy zadecyduje o zmianie regulaminu wynagradzania, która polega na zaprzestaniu wypłaty danego składnika wynagrodzenia, to należy ten składnik wyłączyć z podstawy wymiaru zasiłku należnego za okres po dacie zmiany regulaminu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PRZYKŁAD

REKLAMA

Pracownik chorował od 6 listopada 2007 r. do 17 stycznia 2008 r. Oprócz wynagrodzenia zasadniczego pracownik ma prawo do premii kwartalnej wliczanej do podstawy zasiłku. Dlatego do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku należy przyjąć wynagrodzenie od listopada 2006 r. do października 2007 r. oraz 1/12 sumy premii kwartalnych wypłaconych za IV kwartał 2006 r. oraz I, II i III kwartał 2007 r. 1 stycznia 2007 r. podjęto w firmie decyzję, że od tej daty premia kwartalna nie przysługuje. W tym przypadku wypłacony zasiłek chorobowy za styczeń 2008 r. powinien być pomniejszony o kwotę wliczonych do podstawy wymiaru premii kwartalnych.

Jeżeli jednak w wyniku zmiany regulaminu dany składnik wynagrodzenia zostanie włączony w całości lub w części do innego składnika lub zamieniony na inny składnik, zasada wyłączania go z podstawy wymiaru zasiłku nie ma zastosowania.

PRZYKŁAD

REKLAMA

Pracownica w listopadzie 2007 r. opiekowała się chorą matką. Oprócz wynagrodzenia za pracę przysługuje jej premia miesięczna w wysokości 15%, która zgodnie z regulaminem jest obliczana od faktycznego wynagrodzenia otrzymywanego w danym miesiącu przez pracownika. W podstawie wymiaru zasiłku opiekuńczego uwzględniono wynagrodzenie wraz z premią wypłacone za okres od listopada 2006 r. do października 2007 r. Od 1 grudnia 2007 r. premie miesięczne zostały wliczone do wynagrodzenia zasadniczego. Pracownica zachorowała 20 stycznia 2008 r. Wynagrodzenie chorobowe zostanie ustalone od podstawy wymiaru ustalonej w listopadzie 2007 r., bez wyłączania z niej premii miesięcznych.

Podstawy wymiaru zasiłku przysługującego u tego samego pracodawcy nie można obliczać na nowo, jeżeli w pobieraniu wynagrodzenia za czas choroby albo zasiłków, bez względu na ich rodzaj, nie było przerwy lub była ona krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe. Jeśli jednak między okresami pobierania zasiłków miała miejsce zmiana wymiaru czasu pracy, to wówczas podstawę ustalamy dla nowego wymiaru czasu pracy.

W Państwa firmie zmieniła się zasada wypłaty premii kwartalnej, ale premia nadal jest wypłacana. W związku z tym nie należy wyłączać jej z podstawy wymiaru zasiłku. Nie powinni Państwo obliczać także na nowo podstawy wymiaru wynagrodzenia za czas choroby, ponieważ między pierwszym a drugim zachorowaniem przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe. Dlatego pracownica od 14 stycznia br. powinna mieć wypłacane świadczenia od tej samej podstawy wymiaru, którą miała ustaloną w październiku 2007 r.

Podstawa prawna:

• art. 41, art. 43 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Anna Szocińska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
PPK: 10 dni i 3 miesiące to ważne terminy przy zawieraniu umowy o zarządzanie i prowadzenie PPK

Wdrożenie PPK to przede wszystkim wybór instytucji finansowej i zawarcie umowy o zarządzanie oraz umowy o prowadzenie PPK. Podmiot zatrudniający musi pamiętać o ważnych terminach: 10 dni i 3 miesiące. Jakie obowiązki ma pracodawca? Co z mikroprzedsiębiorcą?

O 339,50 zł więcej dorobi emeryt i rencista od czerwca 2025 roku

Rosną limity dorabiania dla rencistów i wcześniejszych emerytów. Chodzi o kwoty, po przekroczeniu których ZUS obniża lub zawiesza pobierane świadczenie emerytalne lub rentowe. To dobra wiadomość.

Zautomatyzuj HR z SyKOF HR i przygotuj organizację na erę AI

Automatyzacja to nie tylko wygoda – to fundament dla wdrażania sztucznej inteligencji w HR. System SyKOF HR wspiera organizacje w cyfrowej transformacji procesów kadrowo-płacowych, integrując się z ekosystemem ERP i tworząc fundament pod przyszłościowe zastosowania AI.

14 emerytura 2025 - kiedy wypłata? [Rozporządzenie]

14 emerytura będzie także w 2025 roku. Kiedy można spodziewać się wypłaty dodatkowego świadczenia dla emerytów i rencistów? Ile wynosi czternastka? Jst rozporządzenie Rady Ministrów. Oto najważniejsze informacje.

REKLAMA

Jazda na rowerze: dla pracownika benefit z karty sportowej i korzyść dla zdrowia

Coraz cieplejsze dni zachęcają do aktywności fizycznej, takiej jak jazda rowerem. Z roku na rok przybywa osób, które decydują się na mniej lub bardziej regularne dojeżdżanie takim jednośladem do pracy.

Jawność wynagrodzeń: większość jest za, ale pod warunkiem, że dotyczy ona wyłącznie cudzych płac a nie własnych zarobków

Najnowsze badanie przynosi wiedzę o aktualnych poglądach polskich pracowników. Polacy o jawności wynagrodzeń: chcemy znać zarobki innych, ale swoich nie chcemy ujawniać. Czy zmiana prawa, którą sprawi wdrożenie dyrektywy o jawności płac to zmieni?

Zatrudnianie cudzoziemców w 2025 roku [Przewodnik i zmiany krok po kroku]

W dobie globalizacji coraz więcej polskich firm sięga po talenty spoza kraju. Od 1 czerwca 2025 r. proces zatrudniania cudzoziemców zostanie zmodernizowany i w pełni zdigitalizowany dzięki nowej ustawie z 20 marca 2025 r. o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom. Choć formalności nadal wymagają precyzji, są prostsze, szybsze i dostępne online.

Pracownicy teraz: praca bez poczucia sensu nie daje satysfakcji

Według 91 proc. polskich „zetek” i millenialsów praca bez poczucia sensu nie daje satysfakcji. Wśród priorytetów młodych pracowników są także niezależność finansowa i work-life balance. Jeśli te warunki nie są spełniane, potrafią oni zrezygnować z pracy i szukać nowego pracodawcy.

REKLAMA

Dobre samopoczucie w miejscu pracy, to kluczowe oczekiwanie najmłodszych pracowników czyli Zetek

Dla Zetek pracowników w pracy ważna jest równowaga między życiem zawodowym i prywatnym. Otwarta komunikacja z przełożonym, równowaga między życiem zawodowym i prywatnym oraz stabilność zawodowa - to wartości, którymi najczęściej kierują się przedstawiciele pokolenia Z przy wyborze pracodawcy.

Samotni wśród ludzi

Rozmowa z dr Sylwią Hałas-Dej, dziekanem Kozminski Executive Business School w Akademii Leona Koźmińskiego, o tym, jak radzić sobie z izolacją na wysokim stanowisku.

REKLAMA

OSZAR »