REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kolejna pandemia? Raczej nie, ale musimy zwiększyć ochronę socjalną

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Kolejna pandemia? Raczej nie, ale musimy zwiększyć ochronę socjalną
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kolejna pandemia? Raczej nie, ale musimy zwiększyć ochronę socjalną - podkreślają eksperci Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) i Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Sprawdź 20 kluczowych zasad i praw mających istotne znaczenie dla sprawiedliwych i dobrze funkcjonujących rynków pracy oraz społeczeństwa.

Ochrona socjalna a kolejna pandemia

Powszechna ochrona socjalna jest niezbędna do zapobiegania kolejnym pandemiom oraz zapewniania gotowości i reagowania na nią. Eksperci MOP i WHO dokonali przeglądu wpływu ochrony socjalnej na ograniczanie szkód społeczno-gospodarczych spowodowanych pandemią COVID-19.

REKLAMA

Podczas szczytu i warsztatów pt. "Gotowość i reagowanie na epidemie i zapobieganie pandemiom: jak zmaksymalizować wpływ systemów ochrony socjalnej na zdrowie" eksperci Międzynarodowej Organizacji Pracy, Światowej Organizacji Zdrowia oraz członkowie specjalistycznych sieci opieki zdrowotnej, w tym sieci zapewniającej opiekę zdrowotną (P4H), sieci badań i wymiany wiedzy w dziedzinie zdrowia i ochrony socjalnej (SPARKS), Powszechnego Partnerstwa na rzecz Ochrony Socjalnej 5 (USP2023) oraz Rady Współpracy Międzyagencyjnej ds. Ochrony Socjalnej (SPIAC-B) - dokonali przeglądu wpływu ochrony socjalnej na zmniejszenie szkód społeczno-gospodarczych spowodowanych pandemią COVID-19 oraz związanymi z nią środkami w zakresie zdrowia publicznego i środkami społecznymi, takimi jak lockdowny i zamykanie przedsiębiorstw. 

Do analiz posłużono się również dowodami zebranymi w wyniku globalnych reakcji na gruźlicę i HIV/AIDS.

Nowy traktat antypandemiczny w związku z pandemią COVID-19

Państwa członkowskie Organizacji Narodów Zjednoczonych rozważają opracowanie nowego traktatu antypandemicznego w związku z pandemią COVID-19. Jak podaje MOP: delegaci zgodzili się, że solidne systemy ochrony socjalnej są podstawowym elementem PPR i powinny odgrywać znaczącą rolę w nowej globalnej architekturze ram prawnych, finansowania i wdrażania PPR. Ich zalecenia – które zostaną poddane szerszym konsultacjom przed zatwierdzeniem jeszcze w tym roku – podkreślają wzajemne powiązania i współzależność powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego i powszechnej ochrony socjalnej.

Ważne

Mia Seppo, zastępca dyrektora generalnego MOP ds. miejsc pracy i ochrony socjalnej, podkreśliła złożoność związanych z tym kwestii. "Postrzegamy dyskusje na temat wzmocnionych ram zapobiegania, gotowości i reagowania jako okazję do podkreślenia, że aby budować odporność, potrzebujemy sprawiedliwych mechanizmów reagowania, które chronią zdrowie, miejsca pracy i dochody wszystkich, stawiając prawa człowieka i sprawiedliwość w centrum agendy bezpieczeństwa zdrowotnego" – powiedziała.

Powszechne ubezpieczenie zdrowotne i powszechna ochrona socjalna

Mając na uwadze przepisy unijne, w tym: rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr 458/2007 z dnia 25 kwietnia 2007 r. w sprawie europejskiego systemu zintegrowanych statystyk na temat ochrony socjalnej (ESSPROS) jak i rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 549/2013 z dnia 21 maja 2013 r. w sprawie europejskiego systemu rachunków narodowych i regionalnych w Unii Europejskiej, trzeba stwierdzić, że:

ochrona socjalna to wszystkie interwencje organów publicznych lub prywatnych, których celem jest zabezpieczenie gospodarstw domowych i osób fizycznych przed wystąpieniem określonego zagrożenia lub jego skutkami i pod warunkiem, że nie zaistnieją jednoczesne wzajemne korzyści lub umowy indywidualne.

Powszechna ochrona socjalna obejmuje to szeroki zakres polityk mających na celu zwalczanie ubóstwa i wykluczenia społecznego, modernizację systemów ochrony socjalnej i promowanie włączenia społecznego określonych grup, w tym dzieci, osób z niepełnosprawnościami i osób bezdomnych.

Europejskim filarze praw socjalnych określono 20 kluczowych zasad i praw mających istotne znaczenie dla sprawiedliwych i dobrze funkcjonujących rynków pracy i systemów ochrony socjalnej. To między innymi te zasady ochronią przed kolejnymi kryzysami społecznymi i gospodarczymi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Kształcenie, szkolenie i uczenie się przez całe życie;
  • Równe traktowanie kobiet i mężczyzn;
  • Równość szans;
  • Pomoc w znalezieniu pracy;
  • Praca, która jest elastyczna i trwa przez długi czas;
  • Wszyscy pracownicy mają prawo do godziwego wynagrodzenia;
  • Wszyscy pracownicy mają prawo do jasnej informacji o swojej pracy;
  • Wszyscy pracownicy mają prawo do wypowiadania się na temat decyzji, które mają na nich wpływ w pracy;
  • Równowaga życia prywatnego i zawodowego;
  • Wszyscy pracownicy mają prawo do ochrony w miejscu pracy;
  • Wszystkie dzieci mają prawo do dobrej opieki i edukacji;
  • Każdy ma prawo do podstawowych rzeczy, których potrzebuje do życia;
  • Każdy, kto nie ma pracy ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych;
  • Osoby, których nie stać na podstawowe usługi, mają prawo do dodatkowej pomocy ze strony rządu;
  • Kobiety i mężczyźni mają równe prawa do emerytury;
  • Każdy ma prawo do przystępnej cenowo, dobrej jakości opieki zdrowotnej;
  • Osoby z niepełnosprawnościami mają prawo do wsparcia;
  • Każdy ma prawo do przystępnej cenowo opieki długoterminowej;
  • Każdy ma prawo do dobrej jakości, niedrogiego miejsca do życia;
  • Każdy ma prawo do podstawowych usług. Podstawowe usługi obejmują dostęp do wody, elektryczności, bankowości i Internetu.

Czy to wszystko uchroni nas przed kolejną pandemią…? To się okaże.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
O 339,50 zł więcej dorobi emeryt i rencista od czerwca 2025 roku

Rosną limity dorabiania dla rencistów i wcześniejszych emerytów. Chodzi o kwoty, po przekroczeniu których ZUS obniża lub zawiesza pobierane świadczenie emerytalne lub rentowe. To dobra wiadomość.

Zautomatyzuj HR z SyKOF HR i przygotuj organizację na erę AI

Automatyzacja to nie tylko wygoda – to fundament dla wdrażania sztucznej inteligencji w HR. System SyKOF HR wspiera organizacje w cyfrowej transformacji procesów kadrowo-płacowych, integrując się z ekosystemem ERP i tworząc fundament pod przyszłościowe zastosowania AI.

14 emerytura 2025 - kiedy wypłata? [Rozporządzenie]

14 emerytura będzie także w 2025 roku. Kiedy można spodziewać się wypłaty dodatkowego świadczenia dla emerytów i rencistów? Ile wynosi czternastka? Jst rozporządzenie Rady Ministrów. Oto najważniejsze informacje.

Jazda na rowerze: dla pracownika benefit z karty sportowej i korzyść dla zdrowia

Coraz cieplejsze dni zachęcają do aktywności fizycznej, takiej jak jazda rowerem. Z roku na rok przybywa osób, które decydują się na mniej lub bardziej regularne dojeżdżanie takim jednośladem do pracy.

REKLAMA

Jawność wynagrodzeń: większość jest za, ale pod warunkiem, że dotyczy ona wyłącznie cudzych płac a nie własnych zarobków

Najnowsze badanie przynosi wiedzę o aktualnych poglądach polskich pracowników. Polacy o jawności wynagrodzeń: chcemy znać zarobki innych, ale swoich nie chcemy ujawniać. Czy zmiana prawa, którą sprawi wdrożenie dyrektywy o jawności płac to zmieni?

Zatrudnianie cudzoziemców w 2025 roku [Przewodnik i zmiany krok po kroku]

W dobie globalizacji coraz więcej polskich firm sięga po talenty spoza kraju. Od 1 czerwca 2025 r. proces zatrudniania cudzoziemców zostanie zmodernizowany i w pełni zdigitalizowany dzięki nowej ustawie z 20 marca 2025 r. o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom. Choć formalności nadal wymagają precyzji, są prostsze, szybsze i dostępne online.

Pracownicy teraz: praca bez poczucia sensu nie daje satysfakcji

Według 91 proc. polskich „zetek” i millenialsów praca bez poczucia sensu nie daje satysfakcji. Wśród priorytetów młodych pracowników są także niezależność finansowa i work-life balance. Jeśli te warunki nie są spełniane, potrafią oni zrezygnować z pracy i szukać nowego pracodawcy.

Dobre samopoczucie w miejscu pracy, to kluczowe oczekiwanie najmłodszych pracowników czyli Zetek

Dla Zetek pracowników w pracy ważna jest równowaga między życiem zawodowym i prywatnym. Otwarta komunikacja z przełożonym, równowaga między życiem zawodowym i prywatnym oraz stabilność zawodowa - to wartości, którymi najczęściej kierują się przedstawiciele pokolenia Z przy wyborze pracodawcy.

REKLAMA

Samotni wśród ludzi

Rozmowa z dr Sylwią Hałas-Dej, dziekanem Kozminski Executive Business School w Akademii Leona Koźmińskiego, o tym, jak radzić sobie z izolacją na wysokim stanowisku.

Praca zdalna, zadaniowy czas pracy. Nie, teraz zupełnie inna forma zatrudnienia jest na absolutnym topie rynku pracy, jaka

80 proc. pracowników tymczasowych i kontraktorów odczuwa satysfakcję z pracy projektowej. Wielu specjalistów, kiedy pozna zalety takich form współpracy z firmami, to nie chce już wracać na etat. Dlatego praca projektowa szybko zyskuje zwolenników.

REKLAMA

OSZAR »