REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dłuższy urlop dla ojca 2022

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Urlop dla ojca 2022 - dodatkowe 9 tygodni (2 miesiące) urlopu rodzicielskiego dla ojców
Urlop dla ojca 2022 - dodatkowe 9 tygodni (2 miesiące) urlopu rodzicielskiego dla ojców
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Urlop dla ojca już niedługo będzie dłuższy. W 2022 roku mają wejść w życie zmiany w Kodeksie pracy wydłużające m.in. urlop rodzicielski. Ojciec będzie miał dodatkowe 2 miesiące na opiekę nad dzieckiem.

Urlop dla ojca 2022

Już niedługo ojcowie będą mogli cieszyć się dłuższym urlopem związanym z narodzinami dziecka. Do 2 sierpnia 2022 roku Polska musi implementować tzw. dyrektywę unijną work-life balance. Jej celem jest szersze włączenie ojców w opiekę i wychowanie dziecka, co ma przyczynić się pośrednio m.in. do zrównywania szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy.

REKLAMA

Jak jest obecnie? Jakie są rodzaje urlopów dla ojców po urodzeniu im się dziecka? Zgodnie z polskim prawem pracy ojcowie mogą korzystać z następujących urlopów:

  1. Urlop okolicznościowy
  2. Urlop tacierzyński (część urlopu macierzyńskiego, z którego rezygnuje matka)
  3. Urlop ojcowski
  4. Urlop rodzicielski
  5. Opieka na dziecko (2 dni w roku)
  6. Urlop wychowawczy
  7. Urlop bezpłatny

Urlop okolicznościowy – urodzenie dziecka

Urlop okolicznościowy zwykle brany jest na czas porodu. Z okazji narodzin dziecka przysługują 2 dni wolne od pracy. Może to być np. dzień porodu i dzień załatwiania formalności w urzędzie związanych z przyjściem na świat dziecka. Za czas urlopu okolicznościowego pracownik-ojciec zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Urlop tacierzyński

Urlop tacierzyński to część urlopu macierzyńskiego, z którego rezygnuje matka. Urlop macierzyński przy urodzeniu jednego dziecka wynosi 20 tygodni, a matka obowiązkowo korzysta z 14 tygodni. Dla ojca pozostaje więc 6 tygodni urlopu tacierzyńskiego. Istnieją również inne przypadku zezwalające na korzystanie przez ojca z tego urlopu zamiast matki. Chodzi o sytuacji, kiedy matka nie jest w stanie zajmować się dzieckiem, np. zmarła, ma problemy ze zdrowiem i przebywa w szpitalu, wyrzekła się dziecka. Za czas urlopu tacierzyńskiego przysługuje zasiłek macierzyński w wymiarze 100% podstawy wymiaru zasiłku. Podstawę wymiaru zasiłku oblicza się w ten sposób, że z 12 ostatnich miesięcy wylicza się średnie wynagrodzenie pracownika.

Urlop ojcowski – zmiany 2022

REKLAMA

Urlop ojcowski to uprawnienie wyłącznie przysługujące ojcom. Jego wymiar wynosi 2 tygodnie i można z niego skorzystać do ukończenia przez dziecko 2 roku życia. Czy za czas urlopu ojcowskiego otrzymuje się wynagrodzenie? Urlop ojcowski wiąże się z wypłatą zasiłku macierzyńskiego w wysokości 100% podstawy wymiaru. Za ten czas płaci więc ZUS. Z urlopu ojcowskiego można korzystać w tym samym czasie, w którym matka przebywa na urlopie macierzyńskim.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto wspomnieć w tym miejscu, że nowelizacja Kodeksu pracy, która ma wejść w życie do 2 sierpnia 2022 roku, przewiduje krótszy termin na skorzystanie z urlopu ojcowskiego. Zamiast 2 lat, pracownik mógłby skorzystać z tego urlopu tylko do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia.

Więcej w artykule: Krótszy czas na wykorzystanie urlopu ojcowskiego

Urlop rodzicielski dla ojca

Obecnie z urlopu rodzicielskiego mogą korzystać oboje rodzice po wykorzystaniu pełnego wymiaru urlopu macierzyńskiego. Przy jednym dziecku (ciąża pojedyncza) urlop rodzicielski trwa obecnie maksymalnie 32 tygodnie i można je wykorzystać do końca roku kalendarzowego ukończenia przez dziecko 6 roku życia. Urlop ten można wykorzystać w maksymalnie 4 częściach podzielonych na tygodnie. Za pierwsze 6 tygodni urlopu rodzicielskiego przysługuje zasiłek w wysokości 100% podstawy wymiaru, a za pozostały okres już tylko 60%. Inaczej sytuacja wygląda, jeśli pracownica w ciągu 21 dni po porodzie złoży wniosek o tzw. długi urlop macierzyński czyli urlop macierzyński i rodzicielski w pełnym wymiarze. Wówczas przez cały ten czas przysługuje zasiłek w wysokości 80% podstawy wymiaru.

Więcej na ten temat w artykule: Urlop rodzicielski 2022

Dłuższy urlop rodzicielski dla ojców w 2022 r.

Dlaczego ojcowie mogą spodziewać się wydłużenia przysługujących im urlopów na dziecko? W 2022 roku, a dokładniej do 2 sierpnia tego roku, Polska musi wdrożyć dyrektywę work-life balance. Z jej rozwiązań wynika, że Kodeks pracy musi wprowadzić zmianę w postaci wydłużenia urlopu rodzicielskiego. Obecne 32 tygodnie miałyby wydłużyć się do 43 tygodni urlopu przy urodzeniu jednego dziecka. Urlop rodzicielski byłby więc dłuższy o 9 tygodni. Owe 9 tygodni miałyby przysługiwać drugiemu rodziców. Chodzi o to, aby włączyć ojców w opiekę i wychowywanie dziecka. W przeważającej większości przypadków to matki korzystają z pełnych wymiarów urlopów na dzieci. Niewykorzystanie tych dodatkowych 9 tygodni przez drugiego rodzica ma wiązać się z utratą do nich prawa. Nie można bowiem przenieść tego okresu na pierwszego z rodziców tak, aby mógł skorzystać z pełnych 43 tygodni. Nie zmieni się więc maksymalny okres tzw. długiego urlopu macierzyńskiego wykorzystywanego przez matkę. Nadal będą to 52 tygodnie (urlop macierzyński + urlop rodzicielski).

Urlop rodzicielski dla ojca - dodatkowe 2 miesiące

Zmiany w Kodeksie pracy od sierpnia 2022 r. oznaczają więc dłuższy o 2 miesiące urlop dla ojców. Czy będzie to rozwiązanie często wykorzystywane w praktyce? O tym przekonamy się już niedługo. Wiadomo jak miałaby wyglądać odpłatność za ten czas dla ojców. Za dodatkowe 9 tygodni urlopu rodzicielskiego ojcowie będą otrzymywali zasiłek macierzyński w wysokości 70% podstawy wymiaru. Nie wydaje się, aby takie rozwiązanie skutecznie zachęcało ojców do skorzystania z wolnego na opiekę nad dzieckiem.

Opieka nad dzieckiem – 2 dni na rok

Kolejnym rozwiązaniem, z którego może skorzystać ojciec dziecka, jest tzw. opieka na dziecko wynikająca z przepisów Kodeksu pracy. Nie jest związana ściśle z urodzeniem się dziecka, ale jest uprawnieniem przysługującym każdego roku wspólnie obojgu rodzicom. Do rodziców zależy podjęcie decyzji, które z nich skorzysta z 2 dni wolnych na opiekę nad dzieckiem zdrowym. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj: Opieka na dziecko 2022

Urlop wychowawczy i bezpłatny dla ojca

Istnieje jeszcze możliwość skorzystania z urlopu wychowawczego i urlopu bezpłatnego. Minusem tych rozwiązań jest brak zasiłku za czas tych zwolnień od pracy. Więcej o urlopie wychowawczym i bezpłatnym znajdziesz w poniższych artykułach.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobre samopoczucie w miejscu pracy, to kluczowe oczekiwanie najmłodszych pracowników czyli Zetek

Dla Zetek pracowników w pracy ważna jest równowaga między życiem zawodowym i prywatnym. Otwarta komunikacja z przełożonym, równowaga między życiem zawodowym i prywatnym oraz stabilność zawodowa - to wartości, którymi najczęściej kierują się przedstawiciele pokolenia Z przy wyborze pracodawcy.

Samotni wśród ludzi

Rozmowa z dr Sylwią Hałas-Dej, dziekanem Kozminski Executive Business School w Akademii Leona Koźmińskiego, o tym, jak radzić sobie z izolacją na wysokim stanowisku.

Praca zdalna, zadaniowy czas pracy. Nie, teraz zupełnie inna forma zatrudnienia jest na absolutnym topie rynku pracy, jaka

80 proc. pracowników tymczasowych i kontraktorów odczuwa satysfakcję z pracy projektowej. Wielu specjalistów, kiedy pozna zalety takich form współpracy z firmami, to nie chce już wracać na etat. Dlatego praca projektowa szybko zyskuje zwolenników.

Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

REKLAMA

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania z PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

REKLAMA

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

REKLAMA

OSZAR »