REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

1 maja 2025 r. czyli Święto Pracy wolne od pracy. Co zmieniło się na lepsze dla polskich pracowników?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
święto pracy 1 maj 2025 wolne od pracy
Święto pracy 1 maj 2025 wolne od pracy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

1 maja 2025 r. czyli Święto Pracy to międzynarodowy dzień upamiętniający wydarzenia chicagowskie z 1886 r. W Polsce jest to dzień wolny od pracy. Z tej okazji MRPiPS wymienia dobre zmiany dla polskich pracowników z ostatnich miesięcy.

rozwiń >

1 maja 2025 r. - Święto Pracy

Święto Pracy, które wypada 1 maja każdego roku to międzynarodowy dzień upamiętniający wydarzenia chicagowskie z 1886 r. związane z walką robotników o ośmiogodzinny dzień pracy. Wówczas w USA i Kanadzie strajkowało około pół miliona osób, głównie w Chicago (40 tys. robotników). Paraliż miasta i chaos doprowadził do ataków policji na związkowców. Zginęło wtedy kilku strajkujących robotników, a wiele osób zostało rannych.

REKLAMA

Autopromocja

Godne wynagrodzenie za pracę to godne życie

W nawiązaniu do Międzynarodowego Święta Pracy Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej informuje: Święto Pracy to moment, w którym szczególnie mocno wybrzmiewają wartości, na których opiera się nasza wspólna przyszłość: bezpieczeństwo, sprawiedliwość, szacunek i stabilność. W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej mijający rok upłynął pod znakiem konkretnych działań, które mają realny wpływ na życie milionów Polek i Polaków.

Krótsza praca w Polsce - skrócony czas pracy

REKLAMA

W centrum uwagi znalazł się skrócony czas pracy – odpowiedź na zmieniające się potrzeby rynku, nowe technologie i oczekiwania społeczne. Ogłoszony niedawno program pilotażowy pozwoli przetestować w różnych firmach krótszy wymiar pracy bez obniżania wynagrodzeń. To pierwszy tego typu projekt w tej części Europy. Pilotaż zakłada dobrowolność przystąpienia. To pracodawcy wraz z pracownikami wydeptują ścieżki.

"Praca nie może odbierać życia – musi je wspierać. Skrócony czas pracy to więcej czasu dla rodziny i zdrowia, ale też większa efektywność i mniej błędów. To zmiana, która służy wszystkim" – podkreśla ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Wigilia wolna od pracy

Kolejną długo oczekiwaną zmianą była ustawa ustanawiająca Wigilię dniem wolnym od pracy. To nie tylko ukłon w stronę rodzin i tradycji, ale też realne wsparcie dla pracowników, zwłaszcza kobiet, które w tym czasie biorą na siebie ogromny ciężar przygotowań.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatkowy urlop dla rodziców wczesniaków

W marcu 2025 roku weszły w życie przepisy, które wprowadziły dodatkowy urlop dla rodziców wcześniaków oraz dzieci hospitalizowanych po urodzeniu. Rodzice mogą teraz skorzystać z płatnego, dodatkowego urlopu w wymiarze od 8 do nawet 15 tygodni – zależnie od stanu zdrowia dziecka. To rozwiązanie to efekt ścisłej współpracy resortu z lekarzami, organizacjami społecznymi i samymi rodzicami. Rocznie może skorzystać z niego nawet 20 tysięcy rodzin.

Aktywny rodzic

Z kolei rodzice dzieci w wieku od 12 do 35 miesięcy mogą dziś korzystać z programu „Aktywny Rodzic”, który oferuje trzy rodzaje wsparcia – dofinansowanie opieki w domu, przez nianię lub babcię, albo dopłatę do żłobka. Z programu skorzystało już ponad 1,6 miliona dzieci.

Zmiany w naliczaniu stażu pracy

REKLAMA

Do tej pory osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych lub prowadzące działalność gospodarczą były pomijane przy naliczaniu stażu pracy. Teraz ma się to zmienić – przygotowany przez MRPiPS projekt zakłada, że także te formy aktywności zawodowej będą się wliczać do stażu, a tym samym umożliwią m.in. dostęp do dłuższych urlopów czy dodatków stażowych.

"Nie ma mniej i bardziej wartościowej pracy. Każdy, kto uczciwie wykonuje swoje obowiązki, zasługuje na równe traktowanie. Nasz projekt przywraca sprawiedliwość dziesiątkom tysięcy pracowników, których dotąd system nie zauważał" – mówi Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

1000 zł dodatku dla niektórych pracowników

Dlatego też w minionym roku Ministerstwo zapewniło dodatkowy 1000-złotowy dodatek dla pracowników socjalnych, zawodowych rodzin zastępczych, prowadzących rodzinne domy dziecka i opiekunek żłobkowych.

Równe wynagrodzenia kobiet i mężczyzn - prace nad nowymi przepisami

W MRPiPS trwają także intensywne prace nad wdrożeniem unijnej dyrektywy dotyczącej równości wynagrodzeń kobiet i mężczyzn. Zespół powołany przez ministrę w grudniu 2024 roku pracuje nad przepisami, które zapewnią większą przejrzystość płac i eliminację luki płacowej.

Katalog substancji reprotoksycznych w miejscu pracy

W czerwcu 2024 roku weszła w życie ustawa poszerzająca katalog substancji niebezpiecznych w miejscu pracy o tzw. substancje reprotoksyczne – mające szkodliwy wpływ m.in. na płodność. Przepisy nakładają na pracodawców obowiązek poprawy warunków pracy w zawodach szczególnie narażonych na kontakt z tymi substancjami.

Czym jest praca?

Święto pracy to dobry moment, by przypomnieć, że praca to nie tylko źródło dochodu. To miejsce spotkania aspiracji, bezpieczeństwa, godności i przyszłości. Pracując nad systemem, który to wspiera, dbamy o fundamenty dobrego życia – od kołyski po spokojną emeryturę. (PAP)

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS zachęca do e-wizyt: porady online bez wychodzenia z domu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozwija usługę e-wizyt, czyli wideorozmów z konsultantami ZUS. Dzięki temu każdy może uzyskać pomoc bez konieczności wizyty w placówce – wystarczy smartfon lub komputer z dostępem do internetu.

Masz świadczenie przedemerytalne i dorabiasz? Do 31 maja musisz rozliczyć się z ZUS

Osoby pobierające świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny i jednocześnie dorabiające, muszą do 31 maja złożyć w ZUS-ie zaświadczenie o swoich przychodach. Brak rozliczenia może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem świadczenia.

Polski rynek pracy przyciąga wykwalifikowanych pracowników z innych krajów

Polska na podium krajów UE przyciągających wykwalifikowanych pracowników. Choć do liderujących Niemiec wciąż nam daleko, Polska wyrasta na kluczowego gracza w regionie, jeśli chodzi o przyciąganie zagranicznych specjalistów.

Fachowiec na samozatrudnieniu: kontrakt menadżerski z polisami asekurującymi ryzyka, które musi podejmować menadżer

Okazuje się, że odpowiednio dobrane pakiety ochronne nie tylko zwiększają bezpieczeństwo freelancerów i osób zatrudnionych w oparciu o umowę B2B, ale również stanowią atrakcyjny benefit. Może on przyciągać najlepszych specjalistów i budować lojalność wobec firmy.

REKLAMA

Wyższe wynagrodzenia młodocianych i nowe stawki wpłat na PFRON od czerwca 2025 r. – sprawdź, ile wyniosą

Od 1 czerwca 2025 roku wzrosną minimalne wynagrodzenia pracowników młodocianych odbywających przygotowanie zawodowe oraz kwoty wpłat na PFRON. To efekt ogłoszenia nowej wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia przez GUS. Sprawdź aktualne stawki obowiązujące w okresie wakacyjnym.

Ekspertka BCC: Jawność wynagrodzeń nie jest przykrym obowiązkiem, tylko nowym rozdziałem w celu likwidacji nierówności czy świadomego zarządzania swoją karierą zawodową

W piątek, 9 maja 2025 r. posłowie przegłosowali w Sejmie nowelę Kodeksu pracy wprowadzającą nowy obowiązek dla pracodawców. Zgodnie z przegłosowaną dziś w Sejmie nowelizacją Kodeksu pracy, każdy pracodawca publikujący ogłoszenie o naborze na określone stanowisko będzie zobowiązany do podania przedziału wynagrodzenia – z jasno określoną kwotą minimalną i maksymalną.

Nie możemy zgubić człowieczeństwa

Rozmowa z Katarzyną Oksińską, dyrektorką Departamentu HR w Centralnym Ośrodku Informatyki, o tym, jak budować motywację do pracy w firmie sektora publicznego.

Boże Ciało 2025 i inne dni wolne [Czerwiec]

Zgodnie z ustawą o dniach wolnych od pracy w czerwcu 2025 roku występują 2 święta wolne od pracy. W całym roku jest ich 14. Kiedy wypada Boże Ciało? Ile jest dni wolnych od pracy w czerwcu?

REKLAMA

Czy czterodniowy tydzień pracy jest realny?

Prawo do trzech wolnych dni w tygodniu to marzenie niejednego pracownika. Czy wkrótce ma szansę stać się realne? Czy czterodniowy tydzień pracy sprawdziłby się w polskich warunkach? Jak wygląda to w innych krajach?

Wpłaty do PPK nalicza się od całego wynagrodzenia uczestnika PPK [Przykłady]

Jeśli uczestnikowi PPK przysługuje np. pakiet medyczny, finansowany w całości przez pracodawcę, również od wartości tego pakietu należy obliczyć i pobrać wpłaty do PPK. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy uczestnik PPK nie otrzymał w danym miesiącu żadnego wynagrodzenia poza tym świadczeniem – w takim przypadku pracodawca nie ma z czego pobrać wpłat do PPK finansowanych przez uczestnika.

REKLAMA

OSZAR »