REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kontrola zwolnienia lekarskiego przez ZUS w praktyce

Subskrybuj nas na Youtube
Kontrola zwolnienia lekarskiego przez ZUS w praktyce
Kontrola zwolnienia lekarskiego przez ZUS w praktyce
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zakład Ubezpieczeń Społecznych może niespodziewanie skontrolować zasadność jaki i prawidłowość wystawiania zwolnienia lekarskiego. Jakie uprawnienia mają kontrolerzy z ZUS? Jak wygląda kontrola ZUS w praktyce?

Zdaniem ekspertów, uprawnienia inspektora Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w zakresie weryfikacji zwolnienia lekarskiego są mocno ograniczone. A jednak w przypadku wykrycia przez niego poważnych nieprawidłowości, sprawdzana osoba może utracić zasiłek chorobowy, a nawet pracę.

REKLAMA

W wyniku przeprowadzonych w pierwszym półroczu br. kontroli wystawionych zwolnień lekarskich, ZUS odzyskał, z tytułu cofniętych lub zmniejszonych świadczeń, już 102,6 mln zł. Państwowa instytucja publicznoprawna konsekwentnie ogranicza możliwość wypłaty zasiłków chorobowych. W związku z tym, wzmożone inspekcje pracowników w dalszym ciągu mogą przybierać na sile. Zdaniem warszawskiego radcy prawnego Łukasza Brzozowskiego, najbardziej narażone są na nie osoby, które kilka lub kilkanaście razy w roku przebywają na L4, obejmującym mniej, niż 7 dni, oraz te, które uzyskują od różnych lekarzy kolejne zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem

REKLAMA

– Inspekcja w zakresie wykorzystywania zwolnień lekarskich jest zawsze niezapowiedziana. Kontroler powinien posiadać upoważnienie do jej przeprowadzenia. Nie istnieją jednak przepisy, które dają pracownikowi ZUS prawo wejścia do mieszkania ubezpieczonego i zażądania od niego dokumentów. Ale w interesie sprawdzanej osoby jest wyrażenie na to zgody, jeżeli nie ma ona nic do ukrycia. Po wylegitymowaniu się, inspektor weryfikuje, czy chory stosuje się do zaleceń lekarza i nie wykonuje żadnych działań zarobkowych. Jednak nie ma prawa sprawdzać jego komputera, ani też rzeczy osobistych, mówi serwisowi agencyjnemu MondayNews, Łukasz Brzozowski.

Jeżeli lekarz napisał na zaświadczeniu, że chory musi leżeć, to wykonywanie jakichkolwiek obowiązków domowych oznacza wykorzystywanie zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z jego celem. Może to skutkować utratą prawa do zasiłku, zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa. Jeśli natomiast ubezpieczony może chodzić, to ma on szersze możliwości w zakresie funkcjonowania w domu. Zabronione jest jednak, aby przeprowadzał remont, czy też realizował płatne zlecenie. Jak twierdzi radca prawny, wyjście do apteki lub sklepu spożywczego, nie jest uznawane za czynność bezprawną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

– Co ciekawe, osoba będąca na L4, ma prawo zawrzeć, zaplanowany wcześniej, związek małżeński. W tym zakresie wypowiedział się Sąd Najwyższy. W jednym z orzeczeń ocenił, że udział pracownika we własnym ślubie, w czasie zwolnienia lekarskiego, mając adnotację od lekarza, że może chodzić, nie jest naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych. Podobnie uznano za dopuszczalny udział chorego pracownika w zajęciach na studiach, o ile nie było w tym zakresie przeciwwskazań lekarskich. Jeżeli chorego nie ma w domu, to najczęściej pozostawiana jest pisemna informacja o kontroli z prośbą o wytłumaczenie nieobecności lub wysyłane jest pismo z żądaniem wyjaśnienia. Inspekcja może być również ponowiona, zauważa Łukasz Brzozowski.

Jak podkreśla specjalista, przepisy dotyczące uprawnień pracownika ZUS w zakresie kontroli zwolnienia lekarskiego nie zostały opisane w ustawie tak, jak w przypadku kontroli przedsiębiorcy. Jeśli jednak inspektor wykrywa naruszenie prawa, sporządza protokół. Musi w nim podać, na czym ono dokładnie polegało. Uwagi do raportu ma prawo wnieść kontrolowany oraz świadkowie zdarzenia, np. domownicy. Konsekwencją wykorzystania L4 w sposób niezgodny z przepisami jest utrata zasiłku za dany okres zwolnienia lekarskiego. Od takiej decyzji można złożyć odwołanie do Sądu Rejonowego w ciągu miesiąca od trzymania decyzji.

– Poza utratą zasiłku pracownik nie ponosi żadnych innych kar. Należy jednak pamiętać o tym, że wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego w sposób niezgodny z jego celem, jeśli będzie miało charakter rażący, jest podstawą dla pracodawcy do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. Powodem takiej decyzji, może być przede wszystkim wykonywanie przez zatrudnionego, przebywającego na chorobowym, dodatkowych, płatnych zleceń. Ubezpieczony powinien mieć to na uwadze, podsumowuje Łukasz Brzozowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Źródło: MondayNews

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobre samopoczucie w miejscu pracy, to kluczowe oczekiwanie najmłodszych pracowników czyli Zetek

Dla Zetek pracowników w pracy ważna jest równowaga między życiem zawodowym i prywatnym. Otwarta komunikacja z przełożonym, równowaga między życiem zawodowym i prywatnym oraz stabilność zawodowa - to wartości, którymi najczęściej kierują się przedstawiciele pokolenia Z przy wyborze pracodawcy.

Samotni wśród ludzi

Rozmowa z dr Sylwią Hałas-Dej, dziekanem Kozminski Executive Business School w Akademii Leona Koźmińskiego, o tym, jak radzić sobie z izolacją na wysokim stanowisku.

Praca zdalna, zadaniowy czas pracy. Nie, teraz zupełnie inna forma zatrudnienia jest na absolutnym topie rynku pracy, jaka

80 proc. pracowników tymczasowych i kontraktorów odczuwa satysfakcję z pracy projektowej. Wielu specjalistów, kiedy pozna zalety takich form współpracy z firmami, to nie chce już wracać na etat. Dlatego praca projektowa szybko zyskuje zwolenników.

Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

REKLAMA

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania z PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

REKLAMA

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

REKLAMA

OSZAR »