REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uzupełnienie umowy o pracę na czas określony do 21 maja 2016 r.

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Marta Golan
Uzupełnienie umowy o pracę na czas określony do 21 maja 2016 r./Fot. Fotolia
Uzupełnienie umowy o pracę na czas określony do 21 maja 2016 r./Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku zawarcia umowy terminowej przed 22 lutego 2016 r., czyli przed zmianą przepisów, pracodawca ma obowiązek do 21 maja 2016 r. uzupełnić umowę poprzez zamieszczenie informacji o obiektywnych przyczynach uzasadniających zawarcie takiej umowy oraz okolicznościach przekroczenia limitów.

Przeczytaj: Wypowiedzenie umowy na czas określony 2016

REKLAMA

Autopromocja

Zmiany w umowach na czas określony w 2016 r. – jak stosować przepisy przejściowe

Od 22 lutego 2016 roku obowiązuje znowelizowany Kodeks pracy, który wprowadza m.in. przepis 251 KP, mówiący o tym, że umowa na czas określony z tym samym pracownikiem nie może być zawarta na okres dłuższy niż 33 miesiące. Nie można również zawierać z jednym pracownikiem więcej niż trzech tego rodzaju umów.

Kiedy nie obowiązują limity?

Jednakże limity nie będą miały zastosowania do umów o pracę zawartych na czas określony:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1) w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,

2) w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym,

3) w celu wykonywania pracy przez okres kadencji,

4) w przypadku gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie

- jeżeli ich zawarcie w danym przypadku służy zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i jest niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy.

Polecamy produkt: Umowy terminowe – jak zawierać i wypowiadać (książka)

Powyższe oznacza, że możliwe będzie zatrudnienie członka zarządu powołanego np. na 6-letnią kadencję. Ponadto możliwe będzie zatrudnienie pracownika na zastępstwo, gdy pracownik zastępowany przejdzie na urlop macierzyński lub wychowawczy. Wówczas umowa będzie mogła przekroczyć 33-miesięczny okres zatrudnienia. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku umów o charakterze dorywczym i sezonowym.

Obiektywne przyczyny

Jednym z wyjątków, kiedy nie obowiązują limity zawierania umów na czas określony, czyli 33 miesiące i maksymalnie 3 umowy o pracę, jest umowa o pracę zawarta na czas określony w przypadku, gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie. W wyroku C 22/13 TS stwierdził, że zawieranie umów na czas określony powinno faktycznie służyć zaspokojeniu rzeczywistego zapotrzebowania pracodawcy dla osiągnięcia realizowanego celu i być niezbędne w tym zakresie. Podkreślić należy, że przy ocenie prawidłowości kwalifikacji umowy na czas określony jako obiektywnie uzasadnionej bierze się pod uwagę tylko okoliczności leżące po stronie pracodawcy.

REKLAMA

Zastosowanie w umowie o pracę na czas określony sformułowania „obiektywne przyczyny” może przysporzyć wielu problemów, bowiem ustawodawca nie zdefiniował czym są obiektywne przyczyny leżące po stronie pracodawcy. Dopiero praktyka oraz orzecznictwo pokaże czym one są i jak je stosować.

Już teraz można wskazać, że w każdym przypadku zawarcia takiej umowy należy szeroko opisać okoliczności i przyczyny jej zawarcia. Pozwoli to na uniknięcie ewentualnych sporów w tym zakresie. Jak wskazano wyżej, obiektywne przyczyny, które mogą uzasadniać wyłączenie limitów zależą od okoliczności i charakteru wykonywanych zadań, mogą być to np. projekty, których realizacja trwa przez określony czas, inwestycja budowlana. Pamiętać należy, żeby okoliczności te opisać precyzyjnie i konkretnie.  

Obowiązki pracodawcy – zgłoszenie do PIP

Zawarcie umowy na czas określony obiektywnie uzasadnionej, rodzi po stronie pracodawcy obowiązek informacyjny. Pracodawca ma obowiązek zgłosić fakt zawarcia takiej umowy – w formie pisemnej lub elektronicznej – do okręgowego inspektora pracy, w ciągu 5 dni roboczych od dnia zawarcia umowy, jednocześnie podając przyczynę jej zawarcia. W przypadku niespełnienia tego obowiązku, pracodawca naraża się na wykroczenie przeciwko prawom pracownika, które jest zagrożone karą grzywny od 1000 zł do 30000 zł.

Zobacz serwis: Umowa o pracę

Słuszność zawarcia umowy o pracę na czas określony z przyczyn obiektywnych, której nie obowiązują limity, może być sprawdzana i kwestionowana przez Państwową Inspekcję Pracy. Przypomnieć należy, że pracodawca ma obowiązek zgłoszenia takiej umowy do PIP w ciągu 5 dni od jej zawarcia.

Pracodawca nie musi zgłaszać do PIP zawarcia umowy na czas określony ze względu na zatrudnienie: na zastępstwo, do wykonywania prac dorywczych, sezonowych czy na czas kadencji.

Przepisy przejściowe – uzupełnienie umowy o pracę i zawiadomienie PIP

W przypadku zawarcia umowy terminowej przed 22 lutego 2016 r., czyli przed zmianą przepisów, pracodawca ma obowiązek uzupełnić umowę poprzez zamieszczenie informacji o obiektywnych przyczynach uzasadniających zawarcie takiej umowy oraz okolicznościach przekroczenia limitów. Na spełnienie tego obowiązku pracodawca ma 3 miesiące od dnia wejścia w życie ustawy, co oznacza, że umowa winna być uzupełniona najpóźniej do 21 maja 2016 r. Istotne jest to, że ci pracodawcy, którzy zawarli umowy do 21 listopada 2018 roku nie mają obowiązku jej uzupełnienia.

Jednakże w przypadku umowy na czas określony trwającej na dzień 22 lutego 2016 r. i trwającej dłużej niż do 21 listopada 2018 r. pracodawca ma obowiązek uzupełnienia.

Następnie pracodawca ma obowiązek zgłosić taką umowę do właściwego okręgowego inspektora pracy w terminie 5 dni roboczych od dnia uzupełnienia umowy.

Pracodawca zawarł z pracownikiem umowę terminową przed 22 lutego 2016 r. W związku z istnieniem obiektywnych przyczyn leżących po jego stronie dokonał uzupełnienia umowy w zakresie celu jej zawarcia w ostatnim dniu terminu, czyli 21 maja 2016 r. W takim wypadku na zawiadomienie PIP, pracodawca ma czas do 26 maja 2016 r.

Podstawa prawna:

- Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 2014 r., poz. 1662).

Dołącz do grona ekspertów Infor.pl!

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pilotaż 4-dniowego tygodnia pracy: wyjaśnienia, konsultacje, wyniki analiz, przedstawiciel MŚP w zespole

Rusza pilotaż 4-dniowego tygodnia pracy. Rzecznik MŚP prosi o wyjaśnienia w tej sprawie. Apeluje również o gruntowne konsultacje i wyniki analiz dotyczące skróconego tygodnia pracy. Postuluje o włączenie przedstawiciela Rzecznika MŚP do zespołu ds. skróconego czasu pracy.

Zmiany w zawodzie psychologa 2025: jest projekt ustawy

Będą duże zmiany w zawodzie psychologa. Jest projekt ustawy o zawodzie psychologa oraz samorządzie psychologów. Aktualne przepisy są niezgodne z prawem. Co się zmieni?

ZUS: renta wdowia 2025. Komu się należy i jaka jest wysokość świadczenia? [WNIOSEK]

Seniorzy wciąż pytają komu w 2025 r. należy się renta wdowia. ZUS tłumaczy, ile wynosi świadczenie, jakie są warunki i jak złożyć wniosek. Czy można dorabiać do renty wdowiej?

Do 31 maja 2025 r. odpis na ZFŚS. Ile wynosi?

Pierwszą ratę odpisu na ZFŚS należy przekazać do końca maja 2025 roku (31 maja – sobota). Ile wynosi odpis na ZFŚS w 2025 roku? Kiedy trzeba wpłacić drugą ratę?

REKLAMA

Pracujący, bezrobotni i bierni zawodowo. GUS opublikował wyniki wstępne BAEL w I kwartale 2025 r.

Główny Urząd Statystyczny opublikował wyniki wstępne Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w I kwartale 2025 r. Wyniki te odnoszą się do ludności przebywającej lub zamierzającej przebywać na terenie kraju przez co najmniej 12 miesięcy, zamieszkałej w gospodarstwach domowych.

Work-life balance wciąż wyzwaniem polskich mam

Im starsze dziecko, tym większe zaangażowanie kobiet w nieodpłatną pracę opiekuńczą. Chociaż rośnie udział ojców, to nadal jest on niewielki, zwłaszcza w opiece nad starszymi dziećmi. Takie wnioski płyną z raportu przygotowanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Fundację Share the Care.

Czerwiec 2025: kalendarz do druku [PDF]

Pobierz kalendarz czerwca 2025 do druku z miejscem na notatki. Czerwiec 2025 roku zawiera dwa święta ustawowo wolne od pracy. W tym miesiącu jest również Dzień Dziecka i Dzień Ojca. Najważniejsze daty już są zaznaczone. Wydrukuj i dopisz ważne notatki.

PPK: 10 dni i 3 miesiące to ważne terminy przy zawieraniu umowy o zarządzanie i prowadzenie PPK

Wdrożenie PPK to przede wszystkim wybór instytucji finansowej i zawarcie umowy o zarządzanie oraz umowy o prowadzenie PPK. Podmiot zatrudniający musi pamiętać o ważnych terminach: 10 dni i 3 miesiące. Jakie obowiązki ma pracodawca? Co z mikroprzedsiębiorcą?

REKLAMA

O 339,50 zł więcej dorobi emeryt i rencista od czerwca 2025 roku

Rosną limity dorabiania dla rencistów i wcześniejszych emerytów. Chodzi o kwoty, po przekroczeniu których ZUS obniża lub zawiesza pobierane świadczenie emerytalne lub rentowe. To dobra wiadomość.

Zautomatyzuj HR z SyKOF HR i przygotuj organizację na erę AI

Automatyzacja to nie tylko wygoda – to fundament dla wdrażania sztucznej inteligencji w HR. System SyKOF HR wspiera organizacje w cyfrowej transformacji procesów kadrowo-płacowych, integrując się z ekosystemem ERP i tworząc fundament pod przyszłościowe zastosowania AI.

REKLAMA

OSZAR »